Odciski na stopach są małymi zgrubieniami twardej obumarłej skóry. Odcisnki zwykle tworzą się nad częściami kostnymi palców nóg, na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej stronie dłoni. Odciski na stopach są spowodowane tarciem lub naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety. Leczenie odcisków na stopach polega na stosowaniu maści i plastrów o miejscowym działaniu. Jeśli nagniotki są rozległe i powodują ból, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym lub chirurgicznym.

Odciski na stopach – przyczyny

Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia, naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób powstają nieestetyczne i często bolesne odciski na stopach. Niekiedy pojawiają się one w wyniku pracy, noszenia zbyt ciasnych butów lub uprawiania sportu (bieganie, jogging, piesze wędrówki górskie itp.). Czasami za powstanie odcisków na stopach odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości lub niewygodne obuwie.
Odciski na stopach pojawiają się na skutek niedopasowanego obuwia.
•Kobiety noszące buty na wysokim obcasie są bardziej narażone na odciski.
•Osoby otyłe częściej cierpią z powodu odcisków.
•Przyczyny odcisków to również krzywe palce lub słabe ukrwienie stóp.
W zależności od umiejscowienia odcisków na skórze można je podzielić na modzele i nagniotki. Odciski na stopach to najczęściej modzele. Mają one postać sporych płaskich skupisk zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic. Są dość miękkie. Powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, np. u kobiet noszących buty na wysokim obcasie odciski na stopach występują na śródstopiu. Modzele mogą się też tworzyć od przeciążenia spowodowanego otyłością, a także w wyniku nieprawidłowego chodu. Jeśli modzele są duże, mogą sprawiać ból. Przy silnym nacisku na stopę jest on odczuwany jako piekący. Niekiedy odciski na stopach są tak grube, że skóra traci elastyczność i pęka. Powoduje to przykre dolegliwości. U osób chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami krążenia, pod modzelem może dojść do groźnego zakażenia.

odciski i nagniotki na stopach co z nimi robic

Odciski na stopach – nagniotki

Odciski na palcach to tzw. nagniotki. Twarde nagniotki tworzą się z reguły na wyniosłościach kostnych, miękkie natomiast występują najczęściej między palcami stóp. Większość odcisków na rękach ma barwę żółtą. Gdy jednak dojdzie do podrażnienia i zapalenia, nagniotki mogą stać się czerwone. Odciski na palcach mają twardy woskowy rdzeń, który tworzy się w naskórku i drąży ku położonym niżej tkankom i nerwom skóry właściwej, powodując ból. Nagniotki występują również na powierzchniach stycznych palców i na stawach palcowych. Powstają wskutek ciężkiej fizycznej pracy.

Odciski na stopach – leczenie

Sposoby na odciski
•Olejek rycynowy wcierany w odcisk powoduje jego zmiękczenie.
•Domowy sposób na odciski to okłady z kwasu chlebowego.
•Za odciski często odpowiadają zapalenia stawów i zniekształcone struktury kości.
•Bolesne odciski można usunąć u kosmetyczki lub w gabinecie chirurgicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here