Czym jest jaskra? Jest to bardzo podstępne schorzenie mogące rozwijać się stopniowo i początkowo nie dawać wyraźnych objawów, a w efekcie prowadzić do zupełnej ślepoty. W związku z tym ważne jest rozpowszechnienie wiedzy na temat jej genezy i przyczyn powstawania.
Jaskra to choroba oczu będąca często domeną ludzi cierpiących na podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Na razie nie są znane dokładne przyczyny jej powstawania. Schorzenie to może spowodować całkowitą utratę widzenia. Jednak wykryta na wczesnym etapie może zostać znacznie spowolniona. Na świecie na jaskrę choruje aż 70 milionów ludzi, w tym 6 milionów straciło za sprawą jaskry wzrok. Leczenie jaskry powinno zostać wszczęte jak najszybciej aby zapobiegać degradacji nerwu wzrokowego.
Objawy jaskry
Warto zwracać uwagę na wszelkie sygnały możliwej choroby. Do jej pierwszych objawów należą: widzenie aureoli (halo) wokół źródeł światła, pogorszenie widoczności, wyraźne zaczerwienienie białka oka, rozmyty zarys tęczówki, zaczerwienienie oka (dotyczy szczególnie niemowląt), zawężenie pola widzenia, odczuwalny ból oka, a nawet nudności i wymioty. Choć, jak już wyżej wspomniano, przyczyny powstawania jaskry nie są znane to jednak wiadomo jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na tą poważną chorobę.
Jak się okazuje badacze wiążą występowanie jaskry z cukrzycą, miażdżycą i hiperlipidemią, częściej rozpoznawana jest u krótkowidzów z wadą poniżej 4 dioptrii, a także gdy towarzyszą jej zmiany w siatkówce i naczyniówce oka. Często chorują osoby, u których jaskra występowała w rodzinie co wskazywałoby na jej ewentualne genetyczne przekazywanie. Do grupy ryzyka należą również osoby szczególnie narażone na stres i miewające migreny, a także osoby mające kłopoty z wysokim ciśnieniem tętniczym.
Leczenie jaskry
Pytanie jakie samo się nasuwa jest więc oczywiste – jakie istnieją sposoby leczenia jaskry? Pod adresem wrosinski.pl dostępny jest praktyczny opis postępowania w przypadku zachorowania. Następna ważną kwestią jest profilaktyka występowania jaskry, zwłaszcza jeśli za sprawą dziedziczności istnieje zagrożenie rozwinięcia tej dolegliwości. Po pierwsze, jak w przypadku większości stanów chorobowych, ważne jest regularne wykonywanie specjalistycznych badań diagnostycznych. Dobrze jest robić to przynajmniej raz do roku. Istnieje możliwość wykonania, zawczasu, korekty zabiegowej wad anatomicznych prowadzących do rozwoju tego schorzenia.
Odpowiedni dobór okularów, zwłaszcza w przypadku osób po 40 roku życia jest też ważnym działaniem profilaktycznym. Warto pamiętać o tym, że wyznacznik jakim jest ciśnienie w gałce ocznej jest zmienny i w momencie wykonywania badania może nie odbiegać od normy. Dlatego też badania powinny obejmować nie tylko pomiar ciśnienia, ale także zbadanie nerwu wzrokowego. Jak w przypadku wszelkich schorzeń, odpowiednia, bogata w witaminy i minerały dieta, zrównoważony tryb życia, regularny sen, ograniczenie sytuacji stresowych, wdrożenie umiarkowanego wysiłku fizycznego sprzyja zachowaniu dobrego wzroku.