Gazy jelitowe dotyczą wielu z nas. To może jeden z bardzo wstydliwych i uciążliwych kłopotów. System trawienny, ponieważ to on jest dostępny za tenże stan, ma mnóstwo etiologii, z których pojawiają się niekomfortowe gazy. Należy przypomnieć, iż gazy jelitowe to nic innego jak azot oraz tlen. Potrafią one występować w efekcie połykania powietrza podczas jedzenia czy również skutku jedzenia pewnych artykułów spożywczych. Gazy jelitowe, czyli tzw, wiatry, to mechanizm zupełnie normalny, niestety niezwykle wstydliwy. Czemu powstają gazy? Jak sobie z nimi radzić? Jedzenie roślin strączkowych, potraw ciężkostrawnych. Nieprawidłowe trawienne lub niedrożność przewodu pokarmowego. Etiologią może być również nadmiar liczby bakterii. Gdy już powstają kłopoty z gazami jelitowymi, winni się zastanowić lub nasza dieta jest dobra. Gazy szczególnie te o nieprzyjemnym zapachu, wynikają na przykład z jedzenia kapusty, cebuli lub roślin strączkowych. Należy przypomnieć, iż w gazach znajduje się amoniak i różne kwasy tłuszczowe. Dodatkowo możemy usunąć z kuracji artykuły mleczne. Możemy mieć także nietolerancje pokarmowe. W tym celu warto zrobić odpowiednie teksty. Warto ograniczyć artykuły takie jak: sery pleśniowe, owies, napoje gazowane, lody, gruszki, chleb lub kukurydzę. Zamiast tychże artykułów winni jeść banany, biały ryż, winogrona, sery żółte, mięso lub jaja.

Niekomfortowe gazy

Należy dbać o własną kondycję ruchową, ograniczyć stres oraz odnaleźć przyjazne otoczenie. Gazy jelitowe wiążą się nam ze wzdęciami. Gdy są przez większy okres, nasza masa ciała może się zwiększyć. W tym celu polecane jest zrobienia analizowania USG. Gdy na przykład sygnały są niezwykle nieprzyjemne, możemy zarzyć środki bez recepty, laktazę, która trawi laktozę lub symetykon, który rozbija pęcherzyki gazu w jelitach. Gdy na przykład wzdęciom oraz gazom wtórują uciski brzucha, złe usposobienie, biegunki czy zaparcia, warto udać się do gastrologa. Możemy narzekać na IBS, czyli zespól jelita drażliwego.

jak sobie radzić z gazami jelitowymi

Gazy jelitowe – śmierdzące, uporczywe – etiologie

Jest mnóstwo etiologii, jakie potrafią być u podstaw nadmiernego wytwarzania gazów jelitowych. Kwalifikuje się do nich m.in. schorzenia w wytwórczości, transporcie lub uwalnianiu gazów, składzie flory jelitowej, a również nadwrażliwość jelit.

Podstawowe etiologie nadmiernych gazów jelitowych to:

 • nieprawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej,
 • zespół nadmiernego rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO),
 • spożywanie nadmiernej liczby cukrów oraz tłuszczów,
 • nietolerancja elementów pokarmowych (np. nietolerancja laktozy),
 • zbytnie gromadzenie gazów jelitowych, które fizjologicznie usuwane są przez odbijanie, transport do krwi, przetwarzanie przez bakterie jelitowe i usuwane przez odbyt,
 • zaparcia,
 • zbytnia wrażliwość jelit,
 • upośledzenie trawienia oraz wchłaniania,
 • schorzenia wydzielania soku trzustkowego oraz żołądkowego,
 • uchyłki jelita grubego,
 • stan po zabiegach w obszarze jamy brzusznej.

Wzdęcia, pomimo iż powszechnie bagatelizowane, potrafią być też symptomem groźnych chorób, takich jak niedrożność oraz nowotwory przewodu pokarmowego, więc w wypadku długotrwałych choroby, jak typowe gazy oraz wzdęty brzuch warto dać się o pomoc do lekarza gastroenterologa.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here