Wśród dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym coraz częściej diagnozowane są rożnego rodzaju zaburzenia. Do jednego z bardziej popularnych należy zespół Aspergera. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie na czym dokładnie polega tego typu zaburzenie i jaką wybrać terapię.
Czym jest Zespół Aspergera?
Zespół Aspergera, znany również jako zaburzenie Aspergera, był jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), które zostało usunięte z listy diagnoz w DSM-5, czyli z klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i zastąpione zostało ogólnym terminem „zaburzenia ze spektrum autyzmu” (ASD). Polska jest w trakcie wdrażania nowego nazewnictwa i nowej kwalifikacji, dlatego w tym artykule nadal będziemy się posługiwać terminem zespół Aspergera. Osoby z zespołem Aspergera zazwyczaj mają trudności w interakcjach społecznych i komunikacji, ale nie są one związane z opóźnieniami w rozwoju językowym ani znaczącymi trudnościami w funkcjonowaniu poznawczym. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem często posiadają specjalistyczne zainteresowania i lubią schematy w działaniu. Wiele osób ze diagnozowanym zespołem Aspergera wyróżniało się pozytywnymi cechami, takimi jak dokładność, niezależność i wysoki poziom koncentracji, które pomagały im w osiąganiu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Jak wygląda terapia dla osób z zaburzeniem Aspergera?
Jednym z nowszych nurtów terapeutycznych, który stosowany jest w pracy z dziećmi z zespołem Aspergera jest Metoda Krakowska. Jest to terapia całościowa, neurobiologiczna, która wspiera dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Na stronie juniora.pl można znaleźć szczegółowe informacje na temat tej terapii oraz zakupić potrzebne pomoce terapeutyczne.
W terapii z osobami z zespołem Aspergera można wykorzystać różnego rodzaju pomoce, które mogą pomóc w nauce umiejętności społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Gry planszowe i karciane mogą na przykład pomóc w nauczeniu umiejętności społecznych i interakcji, takich jak rozpoznawanie emocji, ustawianie granic i rozwiązywanie konfliktów. Filmy, animacje i gry wideo mogą pomóc w nauczeniu umiejętności społecznych i emocjonalnych, takich jak rozpoznawanie emocji, reagowanie na sytuacje społeczne i rozwiązywanie problemów. Książki i komiksy pomagają natomiast w nauczeniu umiejętności społecznych, takich jak rozwiązywanie problemów i zrozumienie różnych perspektyw. Różnego rodzaju zestawy do ćwiczeń, takie jak zestawy do ćwiczeń umiejętności społecznych, mogą pomóc w nauczeniu konkretnych umiejętności społecznych, takich jak rozpoznawanie i wyrażanie emocji. Podobnie, symulatory, takie jak na przykład symulatory sytuacji społecznych, mogą pomóc w nauczeniu umiejętności społecznych i interakcji w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Dostępne są także aplikacje mobilne, takie jak aplikacje do nauki języka, które pomagają młodemu człowiekowi w nauczeniu się umiejętności komunikacyjnych i językowych.
Osoby zmagające się z zespołem Aspergera, dzięki ściśle ukierunkowanej terapii, mogą nabyć umiejętności społecznych, wchodzić w relacje oraz komunikować się z innymi. Dzięki stosowaniu dopasowanych pomocy terapeutycznych zajęcia będą mniej stresujące, a jednocześnie będą przynosić pozytywne rezultaty.