Enzymy trawienne pełnią istotną rolę w procesie trawienia. Są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Zaburzenia enzymów trzustkowych świadczy o poważnych chorobach trawiennych i układu pokarmowego. Diagnozuje się je za pomocą badania enzymów trzustkowych. Na czym ono polega i jakie wyniki powinny nas zaniepokoić?
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/badanie-enzymow-trzustkowych-interpretowac-wyniki/
Enzymy trzustkowe – jaką pełnią rolę w naszym organizmie
O enzymach trzustkowych zazwyczaj dowiadujemy się dopiero wówczas, gdy dotkną nas problemy trawienne. Na ogól zgłębiamy wówczas dokładniej wiedzę na temat funkcjonowania układu pokarmowego, aby dociec przyczyny naszych dolegliwości. Co zatem warto wiedzieć o enzymach trzustkowych?
Enzymy trzustkowe, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są w trzustce i stanowią najważniejszy składnik soku trzustkowego. Jego zadaniem jest przetransportowanie enzymów do dwunastnicy, gdzie następuje trawienie- czy rozkład substancji odżywczych takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Ilośc wytarzany enzymów dostosowywana jest do aktualnych potrzeb organizmu. Zarówno ich nadmiar i niedobór świadczą o stanach chorobowych i zaburzeniach układu pokarmowego.
Rodzaje enzymów trzustkowych
Rozróżnia się kilka typów enzymów trawiennych. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inne działanie.
Amylaza – jest odpowiedzialna za trawienie węglowodanów, a więc rozkład cukrów złożonych na proste. Podwyższony poziom amylazy towarzyszy takim chorobom jak zapalenie trzustki, choroby wątroby, nerek, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzody żołądka. Niedobór z kolei może wskazywać mukowiscydozę i uszkodzenie wątroby.
Lipaza – zajmuje się rozkładem tłuszczów. Podwyższony poziom lipazy może być objawem zapalenie trzustki, wrzodów dwunastnicy, zapalenia otrzewnej.
Elastaza – to enzym trawiący białka i peptydy. Niski poziom elastazy
Przeczytaj też: http://www.chilichilly.pl/rozmaz-krwi/