Zauważasz u siebie spadek efektywności? Koncentracja to umiejętność, którą warto pielęgnować, aby odnosić sukcesy w pracy, łatwiej przyswajać wiedzę i uczyć się nowych rzeczy. Sprawdź, jakie są sposoby na poprawę koncentracji.

Mózg steruje całym organizmem i wymaga, abyśmy regularnie dostarczali mu pozytywnych bodźców. Wszystko po to, aby sprawnie pracował. Niestety w dzisiejszych digitalowych czasach bodźców mamy wręcz nadto i to często nie tych, które mogłyby pomóc nam w rozwijaniu sprawności umysłowej.

Dlatego warto codziennie wykonywać trening mózgu, który zaradzi problemom z koncentracją. Proste ćwiczenia pomogą się skupić i zwiększyć naszą efektywność.

Oprócz tego warto pamiętać o tym, że mózg do sprawnego funkcjonowania potrzebuje też tlenu, wody bogatej w elektrolity i minerały, a także odpowiedniego pożywienia.

Spadek efektywności – jak temu zaradzić?

Naszą uwagę rozpraszają różne bodźce: powiadomienia z social mediów na smartfonie, okienko z reklamą wyskakujące na ekranie monitora, maile przychodzące na skrzynkę służbową. Zamiast skupić się na konkretnym zadaniu, wciąż się od niego odrywamy. Okazuje się, że skupienie się na jednej rzeczy wymaga nie lada wysiłku.

Co możesz zrobić? Gdy pracujesz wyłącz dźwięk w telefonie i wycisz powiadomienia ze wszystkich aplikacji. Załóż sobie, że do służbowego maila zajrzysz dopiero, gdy skończysz zaplanowane zadanie.

Gdy czujesz, że Twoja efektywność spada, co robisz? Oczywiście sięgasz po kawę lub energetyki. Niestety nie pomogą Ci one w skupieniu uwagi. Jeśli chcesz nawodnić (a przy okazji odżywić) organizm sięgnij po wodę wysokozmineralizowaną lub elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących. Zawierają one magnez, potas, wapń, sód i chlorki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Możesz też zrobić domowy izotonik bogaty w elektrolity. Do szklanki z wodą wyciśnij sok z połowy cytryny, dodaj łyżkę miodu i szczyptę soli. Tak przygotowany napój da podobny efekt co elektrolity dla dorosłych, jednak warto zaznaczyć, że elektrolity do picia mają odpowiednie proporcje cennych pierwiastków, stąd ich przewaga nad domowym izotonikiem.

Jak ćwiczyć koncentrację?

Skupienie uwagi można wyćwiczyć! Wystarczy poświęcić 15-30 minut dziennie na proste ćwiczenia na koncentrację, aby już po kilku tygodniach osiągnąć zadowalające efekty. Możesz je wykonywać w drodze do pracy, w przerwie na lunch, a także w domu np. przed położeniem się spać.

1. Pisanie wspak

Napisz swoje imię i nazwisko, zaczynając od tyłu. Przeczytaj je, powtórz i spróbuj je sobie przypomnieć za kilka godzin. Napisz i powtórz również imiona i nazwiska innych osób – bliskich, przyjaciół, celebrytów itd.

2. Wizualizacja

Polega ona na wyobrażaniu sobie konkretnego przedmiotu i skupieniu na nim uwagi przez jak najdłuższy czas. Postaraj się zwizualizować kilka przedmiotów, a następnie przypomnij sobie ich kolejność.

3. Inne ćwiczenia na koncentracją

Regularnie ćwicz mózg, czytając książki, a także rozwiązując krzyżówki, sudoku, łamigłówki, rebusy i wykreślanki. Graj w szachy, warcaby lub brydża. Zaproś znajomych i wspólnie zagrajcie w gry planszowe. Nie wahaj się też grać w gry komputerowe, gdyż dobrze stymulują umysł.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here