Soczewki toryczne przeznaczone są do korekcji astygmatyzmu. Ich tryb noszenia można dopasować indywidualnie do potrzeb czy stylu życia, np. szkła kontaktowe miesięczne to idealne rozwiązanie dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z okularów korekcyjnych, a jednodniowe – świetnie sprawdzają się do noszenia okazjonalnego, np.: na basen, do biegania, na imprezę.

Soczewki kontaktowe toryczne a wady wzroku

Soczewki toryczne (cylindryczne), proponowane na przykład przez firmę Ultraflex, służą korekcji astygmatyzmu, nazywanego również niezbornością. To jedna z najczęściej występujących wad wzroku u społeczeństwa, która powoduje niewyraźne i zamglone widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. W większości przypadków, astygmatyzm wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki. U astygmatyków przypomina ona kształtem spłaszczoną piłkę, zamiast być idealnie okrągła, jak w przypadku zdrowego oka. Deformacja powoduje, że promienie świetlne docierające do wnętrza gałki ocznej, ogniskują się nieprawidłowo, czego efektem jest niewyraźne widzenie, zarówno obiektów i przedmiotów znajdujących się blisko, jak i znacznie oddalonych.

Soczewki toryczne – dlaczego są skuteczne w korekcji astygmatyzmu?

Leczenie astygmatyzmu za pomocą soczewek torycznych jest skuteczne, ponieważ posiadają one różną moc łamiącą, przez co ogniskują promienie świetlne w dwóch odmiennych punktach, korygując tym samym wadę wzroku. Soczewki cylindryczne w przypadku niezborności wywołanej stożkiem rogówki to jedyna skuteczna metoda korekcji.

Soczewki kontaktowe toryczne – jak dobrać?

Dobieranie szkieł kontaktowych zawsze powinno odbywać się w gabinecie okulistycznym. Tylko na podstawie profesjonalnego badania wzroku można określić stopień rozwoju wady, a tym samym dobrać odpowiednie parametry soczewek torycznych, które nie tylko zagwarantują ostre widzenie, ale i pełen komfort podczas ich użytkowania.

Soczewki toryczne miesięczne a jednodniowe

Soczewki kontaktowe cylindryczne dostępne są w wersji jednodniowej i miesięcznej. Pierwsze z nich nie wymagają codziennej pielęgnacji, ale po zakończonym dniu należy wyrzucić je do kosza, a rano założyć parę z nowego opakowania. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą użytkuje się przez 30 dni. Wymagają one jednak codziennego czyszczenia specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Przed snem soczewki kontaktowe należy zdjąć z oczu i umieścić w sterylnym pojemniku. Rano, po opłukaniu soczewek płynem, można je ponownie założyć na oczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here