Chociaż oczywiście nietrzymanie moczu może być problemem młodszych osób, to właśnie tych po 65. roku życia dotyka najczęściej. Z punktu widzenia medycznego nie jest to poważne schorzenie – nie zagraża życiu ani zdrowiu, ale dla osób, które się z nim zmagają, może być bardzo trudne. Nic dziwnego – nietrzymanie moczu to wstydliwa przypadłość. Na szczęście można ją leczyć! I to niezależnie od wieku.

Leczenie nietrzymania moczu – diagnoza

Z nietrzymaniem moczu warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Na podstawie wywiadu zleci on badania, których zadaniem jest określenie, z jakim rodzajem problemu mamy do czynienia. Badania nie są bolesne – to badane ogólne i posiew moczu, USG układu moczowego, a także badanie urodynamiczne. Po przeprowadzeniu badań łatwiej można podstawić diagnozę. Można zacząć leczenie nietrzymania moczu, którego przebieg jest zależny właśnie od diagnozy.

Inaczej wygląda leczenie, jeśli problemem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, inaczej kiedy ma się do czynienia z naglącym nietrzymaniem moczu. Wszystkie działania są zazwyczaj bardzo skuteczne. Nie przyniosą natychmiastowej ulgi – na efekty trzeba poczekać, ale możliwość poradzenia sobie z problemem na dobre jest jak najbardziej realna.

Leczenie nietrzymania moczu – sposoby

Metody terapii nietrzymania moczu dzieli są na dwa rodzaje: metody nieoperacyjne i metody chirurgiczne. Metody chirurgiczne pojawiają się w przypadku poważniejszych problemów. To na przykład plastyka krocza (czyli zabiegowe wzmocnienie mięśni tworzących dno miednicy) lub cewki moczowej. U mężczyzn koniecznością czasami jest zastosowanie częściowej lub całkowitej resekcji gruczołu krokowego.

W leczeniu nieoperacyjnym prym wiedzie farmakoterapia. Czasami bowiem okazuje się, że przyczyną problemu jest przewlekła lub „przechodzona” infekcja układu moczowego. Do tego stosuje się także leki antycholinergiczne. Nie można zapomnieć także o fizykoterapii, czyli tak naprawdę o ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Pacjentom bardzo pomaga także psychoterapia, która niweluje emocjonalne skutki choroby. Relaks, medytacja i nauka o przeciwdziałaniu problemom to świetne rozwiązanie.

Leczenie nietrzymania moczu a dieta

Dużą rolę w leczeniu nietrzymania moczu odgrywa także dieta. Jest to szczególnie ważne, ponieważ sposób jedzenia może mieć wpływ na stan i sposób działania pęcherza. Najważniejsze jest wyeliminowanie produktów, które mogą drażniąco działać na cewkę moczową i pęcherz. Należą do nich alkohol, kawa i mocna herbata, a także cytrusy i soki cytrusowe.

Do tego nie można zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Ograniczanie napojów to nie jest dobry pomysł. Należy wypijać odpowiednio dużo wody, ale małymi łykami i powoli. Rezygnacja z picia nie sprawi, że nie będzie niekontrolowanych wycieków moczu. Wręcz przeciwnie, takich incydentów może zdarzać się nawet więcej. Nierozcieńczony wodą mocz bardziej podrażnia pęcherz. Warto o tym pamiętać zarówno w domu, jak i w czasie wyjść na zewnątrz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here