Alkoholizm stanowi jeden z najbardziej destrukcyjnych stanów chorobowych. Kiedy człowiek cierpi na grypę, wystarczy parę dni asekurowania się medykamentami i po problemie. W przypadku jednak złożonej i uciążliwej choroby, jaką jest alkoholizm, niestety tak łatwo nie pójdzie. Na czym w praktyce polega uzależnienie? Z czego wynika? O tym wszystkim dowiesz się z fragmentów poniżej.

ALKOHOLIZM NIE IDZIE WYLECZYĆ W KILKA DNI

Jak podają fachowe źródła medyczne jako alkoholizm rozumie się regularne, przesadne i nadmierne spożywanie napojów alkoholowych różnego rodzaju. Jest to forma uzależnienia, która nie trwa chwilowo, ale nawet uśpiona przez okres trzeźwości, tkwi w chorym na stałe, do końca jego życia.

Alkoholizm – chorobą społeczną

Z alkoholizmem boryka się ok 4,5 mln ludzi. Jest to naprawdę szeroka grupa społeczna, co powinno uświadamiać, że ten nałóg jest już chorobą niemal masową. By rozpoznać alkoholika, nie trzeba wiele. Wystarczy zwrócić uwagę na to czy podejrzewany o nałóg pije bez umiaru lub systematycznie. Jeżeli tak, to niestety mamy przypadek uzależnienia. Warto wiedzieć, że istnieje wiele stadiów charakteryzowanego tu zjawiska. Alkoholizm można wyróżnić na wielorakich etapach, w tym m.in.:

Faza wstępna

Moment, który nierzadko określany jest jako stan prealkoholowy. Może to być przedział czasowy naprawdę różnorodny – zarówno parę tygodni, jak i kilka lat.

Faza ostrzegawcza

Na tym etapie uzależnienia chory zaczyna dostrzegać luki w pamięci. Jest to więc alarm do pogrążającego się w nałogu o odstawienie kieliszka.

Faza krytyczna

Moment, gdy poszkodowany traci kontrolę nad alkoholem.

ALKOHOLIZM TO CHOROBA UMYSŁOWA

Skutki stałego spożywania alkoholu

Specjaliści medyczni oraz terapeuci pracujący z uzależnionymi od alkoholu wyróżniają dodatkowo fazę przewlekłą, która z kolei polega na występowaniu stałych ciągów alkoholowych. Bezustanne spożywanie trunków może jednak prowadzić nie tylko do chorób typu schorzenia wątrobowe, problemy z nerkami i sercem, ale również do poważnych zaburzeń psychicznych. Niektórzy eksperci są zdania, że alkoholizm to generalnie rodzaj choroby umysłowej.

Wpływ na organizm

Ciągłe picie prowadzi do dysfunkcji organizmu, przez co rozumie się zaniki pamięci, napady agresji, rozwój dolegliwości nerwowych, słabszą odporność i większe ryzyko zachorowalności na rozmaite schorzenia. Skutkiem nadużywania alkoholu może być też zaburzenie sprawności seksualnej oraz bezpłodność. Nałogowcy, częściej niż niepijący rodacy, zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Konsekwencje społeczne

Nie zapominajmy również o konsekwencjach społecznych, a w tym trudności z nawiązywaniem kontaktów z otoczeniem, problemy w pracy, przemoc w rodzinie, zaniedbanie krewnych i wiele innych destrukcyjnych zachowań i postaw, jakie stanowią następstwa alkoholizmu.

Powyższe problemy dotyczą Twojej osoby? Skontaktuj się z nami, pomożemy! https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here