Nie trzeba nikogo przekonywać, że nie można gotować bez garnka. Stanowią podstawowe wyposażenie kuchni. Ich wybór jest ogromny. Różnią się rozmiarem, rodzajem, materiałem i przeznaczeniem. Więc jaką doniczkę wybrać? Ten przewodnik pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Zobacz też: https://zakupowyporadnik.pl/garnki-jakie-wybrac/

Garnki

Gdy zaczynasz podróżować po świecie garnków, warto wiedzieć, jakie rodzaje garnków się tam znajdują. Zacznijmy od stołu. Mamy klasyczne garnki, patelnie i formy do pieczenia, w których również można piec. Oprócz tego posiadamy również garnki parowe, szybkowary oraz garnki specjalne jak ryż, szparagi czy makaron.

Dowiesz się o tym szczegółowo w dalszej części tego artykułu. Ponadto istnieją podziały pod względem materiałów. Tutaj mamy spore bogactwo: stal, aluminium, żeliwo, szkło i glinę. Materiał skorupy można uzupełnić różnymi powłokami, takimi jak emalia, teflon czy tytan. Jest więc wiele możliwych kombinacji.

Najpopularniejsze garnki

Kluczowym parametrem przy wyborze garnków jest materiał, z którego są wykonane. Decyduje o właściwościach pojemnika, jego trwałości i właściwościach zdrowotnych. Materiał determinuje również cenę i dostępność. Miedź jest jednym z najdroższych i uważana jest za ekskluzywną, podczas gdy najtańsze produkty aluminiowe są szeroko stosowane. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Garnki stalowe są obecnie jednymi z najpopularniejszych. Przemawia za tym kilka czynników, zwłaszcza trwałość i stosunkowo niska cena.

Stal jest odporna na wysokie temperatury, korozję, uszkodzenia i zarysowania. Dzięki temu ściany donic stalowych nie odkształcają się. Innym bardzo popularnym materiałem na doniczki jest aluminium. Wygląda prawie identycznie jak stal, ale ma inne właściwości. Po pierwsze znacznie lepiej przewodzi ciepło, szybko się nagrzewa, ale też szybko traci ciepło, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Jednak potrawy gotują się szybciej w aluminiowych garnkach.

Przeczytaj też: http://www.chilichilly.pl/toster-jaki-kupic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here