Zasady działania mechanicznych oraz pneumatycznych siewników do kukurydzy

0
3357

Zasady działania mechanicznych oraz pneumatycznycNajkorzystniejsze rezultaty w uprawie kukurydzy (czyli wysokie plony dobrej jakości) powoduje precyzyjny wysiew, który uwzględnia równomierne rozmieszczenie nasion w glebie. Do tego celu wykorzystywane są nowoczesne siewniki do kukurydzy agregowane z ciągnikami. Tym sposobem możliwym jest umieszczenie zaplanowanej ilości nasion na danym polu. Biorąc pod uwagę system rozdziału poszczególnych nasion wyróżnia się urządzenia mechaniczne oraz pneumatyczne.

W maszynach pneumatycznych za transport nasion odpowiada specjalny nadmuch powietrza, gdzie nadmiar nasion zostaje wydmuchiwany, a pozostałe nasiona są wrzucane do bruzd. Siewniki mechaniczne są mniej skomplikowane i precyzyjne. Ich działanie oparte jest na specjalnym aparacie, który pobiera i dozuje nasiona, następnie umieszczając je w bruzdach.

Siewniki mechaniczne są wyposażone w dwa rodzaje tarcz (do nasion mniejszych i większych), które są wykorzystywane do innych wielkości nasion kukurydzy. Na tarczy wysiewającej umieszczone są łyżeczki, które powinny wypełniać się pojedynczymi nasionami. Następnie nasiona są transportowane do tarczy z łopatkami, która umieszcza nasiona w glebie. Tego typu siewnik do kukurydzy często wyposażony jest w narzędzie do rzędowego wysiewu nawozu mineralnego. Spełniają one oczekiwania rolników uprawiających kukurydzę na małych polach.

Siewniki pneumatyczne mogą pracować w dwóch systemach: nadciśnienia lub podciśnienia. W systemie nadciśnienia nadmiar nasion jest wydmuchiwany, zaś pozostałe wtrącane są do bruzd. System podciśnienia działa następująco – wybrane nasiona są zasysane do tarczy, a następnie zrzucane w bruzdy. Tego typu siewniki wykorzystywane są na większych powierzchniach.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze siewnika?

Warto zwrócić uwagę na prędkość z jaką może pracować maszyna, szerokość roboczą oraz transportową urządzenia. W zależności od wielkości uprawianego pola można dostosować wielkość zbiornika nasiennego oraz nawozowego. Oprócz tego przy wyborze odpowiedniego siewnika warto sprawdzić jego wyposażenie – zaawansowane systemy elektroniczne oraz zintegrowane systemy nawożenia przy użyciu redlic talerzowych znacznie przyśpieszą i zautomatyzują pracę przy wysiewie kukurydzy.h siewników do kukurydzy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here