Rejestr BDO jest to Rejestr podmiotów, które wprowadzają produkty w opakowaniach i podmiotów gospodarujących odpadami. Obowiązuje on sklepy, a także hurtownie, które udostępniają klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego, które objęte jest opłatą recyklingową. Jednak BDO może również służyć jako część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadam.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/rejestr-bdo/
Kogo dotyczy rejestr BDO?
Rejestr BDO dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy prowadzą sklep lu hurtownię, a także udostępniają klientom torby na zakupy wytworzone z tworzywa sztucznego, które są objęte opłatą recyklingową.
W takiej sytuacji będąc przedsiębiorcą mamy obowiązek złożyć wniosek do rejestru BDO. Każdego roku do naszych obowiązków będzie należało złożenie sprawozdania o liczbie nabytych i wydanych toreb lekkich i toreb pozostałych (50 mikrometrów +).
Kiedy trzeba złożyć wniosek?
Właściciel biznesu, który rozpoczyna swoją działalność i oferuje swoim klientom torby z tworzywa sztucznego, musi złożyć wniosek o wpisanie go do Rejestru BDO przed startem tej działalności. Takiego wpisu na wniosek przedsiębiorcy, dokonują marszałkowie województw.
Logowane do rejestru BDO
Wpisanie do Rejestru BDO jest całkowicie bezpłatne. Po wykonaniu takiego wpisu, urzędnicy wyślą nam indywidualny numer rejestrowy , a także login i hasło do systemu BDO. W systemie, mamy możliwość składać roczne sprawozdania o wydanych torbach z tworzywa sztucznego.
Od decyzji Urzędu Marszałkowskiego możesz się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Takie działanie podejmujemy na piśmie, za pośrednictwem marszałka województwa. Mamy na to dokładnie 14 dni od daty doręczenia decyzji odmownej.
Musimy pamiętać o aktualizacji wpisu w przypadku np. zmiany adresu firmy. Na taką zmianę mamy 30 dni, od dnia w którym nastąpiła taka zmiana.
Zobacz też: http://www.chilichilly.pl/zrobic-zeby-zostac-wiazaca-informacje-stawkowa/