Witamina D, inaczej zwana witaminą słoneczną, jest jednym z najważniejszych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na tle innych witamin wyróżnia się również tym, że możemy dostarczać ją organizmowi nie tylko dzięki odpowiedniej diecie ale również w wyniki ekspozycji na promienie słoneczne. Jej zbawienne działanie wpływa na niemal każdy narząd i układ w naszym ciele. Warto więc tak dobierać produkty żywnościowe aby nigdy nam jej nie zabrakło. Ma to szczególne znacznie dla osób, które nie mogą liczyć na dostateczną ilość słońca w ciągu roku. Innym sposobem na uzupełnienie jej niedoborów jest suplementacja witaminy D. W sklepach z suplementami znajdziemy mnóstwo specyfików, które pomogą nam zadbać o właściwy poziom tej wspaniałej witaminy w naszym organizmie.

Znaczenie witaminy D dla naszego organizmu

W zasadzie nie ma organu ani układu w naszym ciele, który nie byłby receptorem zbawiennego działania witaminy D. Przede wszystkim słoneczna witamina korzystnie wpływa na budowę i rozwój układu kostnego. Dzięki odpowiedniej regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej może zapobiegać wielu chorobom kości – krzywicy czy też osteoporozie. Odpowiednia jej ilość w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, dzięki wpływowy na wydzielanie insuliny. W dalszej kolejności niweluje również możliwość zachorowania na wiele rodzajów chorób nowotworowych. Pomaga również z walce z nadciśnieniem i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawalu serca. Poza tym witamina D zwiększa naszą siłę witalną, redukują objawy depresyjne. Wspomaga również w procesie odchudzania poprzez stymulowanie procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Źródła witaminy D

Najważniejszym i najbardziej powszechnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. Nawet 20-minutowy spacer w słoneczny dzień może zagwarantować nam dzienną dawką tej dobroczynnej witaminy. Trudniej mają osoby, które ze względu na położenie geograficzne lub zanieczyszczenie powietrza, nie mogą liczyć na dostateczną ilość słońca. Wówczas bardzo istotnym jest aby odpowiednie konstruowały swoją codzienną dietę. Witaminę D można znaleźć w wielu dobrze znanych i powszechnie używanych produktach spożywczych. W pierwszej kolejności powinniśmy jej szukać w tłustych rybach takich jak np. makrela, węgorz czy łosoś. Ponadto dobrym jej źródłem są również jaja, sery i mleko.

Suplementacja witaminy D

Jednak niedobory witaminy D możesz uzupełniać również poprzez korzystanie z odpowiednich suplementów. Dostępne są w sklepach internetowych i stacjonarnych w postaci tabletek, kapsułek, proszków czy też płynów. Przed skorzystaniem z tych specyfików warto zasięgnąć zdania u specjalisty, którzy dobierze odpowiednie dla nas suplementy. Warto. jednak wiedzieć, że sama suplementacja witaminy D może okazać się nie wystarczająca. Zaleca się raczej wykorzystywanie jej jako uzupełnienie codziennej diety.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułWitaminy dla kobiet

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here