Wielkimi krokami zbliża się do nas zima i chociaż niedawno przyszła astronomiczna jesień, to czuć już w powietrzu, że pierwsze przymrozki przyjdą lada moment. Oznacza to okres, w którym z garaży i piwnic wyjadą wszystkie możliwe łopaty do ładowania węgla, czy odśnieżania śniegu. Ze strychu trzeba będzie znieść po pół roku grubszą kurtkę, oraz buty, które nieco się zakurzyły i znów będziemy ich potrzebować w walce ze śniegiem i wielkimi zaspami, gdy będziemy potrzebować gdzieś przejść. Oznacza to także alarm dla naszych samochodów, które to w tym okresie czeka jak co roku zmiana opon. Jakie opony zimowe są najlepsze?

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Wielu z nas zmienia je już w październiku i czeka na moment, aż spadnie pierwszy śnieg, a zakłady wulkanizacyjne będą oblegane przez wielkie kolejki. Osoby przezorne wiedzą jak wygląda to co roku i wolą zrobić to dwa, trzy tygodnie wcześniej przed wszystkimi. Okres wszystkich świętych, który zbliża się wielkimi krokami, to z reguły czas załamania pogody i występują w tym okresie pierwsze śniegi. Warto więc wymienić opony na zimowe i nie czekać z tym zabiegiem zbyt duży okres czasu.

Jakie opony zimowe?

Jakie opony zimowe?Jakie opony zimowe będą najlepsze do naszego samochodu? Nad tym zastanawia się z pewnością sporo osób, które co dopiero kupiły samochód i nie mają się niestety z kim skonsultować. Mnóstwo kobiet, czy osób, które co dopiero zdało prawo jazdy nie ma w tym aspekcie doświadczenia i nie ma się co dziwić. Mechanik, lub wulkanizator, w zależności do kogo udamy się z prośbą o pomoc, powinien nam jak najlepiej doradzić i ułatwić wybór opon, na których będziemy prawdopodobnie jeździć aż do wiosny, oraz kolejnej zimy.

Ciężko bowiem przez jeden sezon tak mocno zniszczyć bieżnik w naszych oponach, byśmy musieli je wyrzucić i kupować nowy model. Inaczej sprawa wygląda w przypadku opon letnich, które to tracą swoją ważność dużo szybciej. Asfalt w lecie jest dużo bardzo nagrzany i nawet gdy nie hamujemy zbyt często na ostro, zużywa się od po prostu samoczynnie na zakrętach i przy większych prędkościach i eksploatacja opony jest dużo szybsza.

W zimie prawie zawsze leży śnieg, lub jakaś pokrywa lodowa i ciężej jest nam zniszczyć oponę w szybkim tempie. Reasumując więc, najlepiej byśmy udali się do wulkanizatora jak najwcześniej i zmienili swoje opony jeszcze przed listopadem, gdzie prawie co roku śnieg zaskakuje nie tylko drogowców, ale także nas, czyli codziennych użytkowników drogi. Wulkanizator doradzi nam z pewnością, jakie opony będą dla nas najlepsze.

Czym charakteryzują się zimowe opony?

Opony zimowe charakteryzują się przede wszystkim konstrukcją oraz wzorem bieżnika. Od opon letnich odróżnia je także rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane. Dzięki odpowiedniej proporcji składników opony te są bardziej elastyczne niż letnie i podczas dni z niską temperaturą nie stają się zbyt twarde. Dzięki temu zachowują odpowiednią przyczepność do drogi zapewniając bezpieczeństwo podróżującym samochodem osobom. opony zimowe dzięki swojej konstrukcji także znacznie lepiej odprowadzają spod kół nadmiar wody i śniegu. To również znacząco wpływa na przyczepność pojazdu, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów. To co charakteryzuje oponę zimową na pierwszy rzut oka to charakterystyczny wzór na bieżniku (specyficzne rowki). Dzięki niemu jesteśmy w stanie od razu odróżnić oponę letnią od opony zimowej.

Najlepsze marki opon zimowych

Najlepsze marki opon zimowychPrzede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby raczej unikać kupna opon używanych. Są one wprawdzie tańsze niż opony nowe, jednak na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. Wybierając zatem nowe opony zimowe mamy do wyboru opony w trzech klasach: ekonomicznej, średniej oraz premium. Kryterium tego podziału to oczywiście cena oraz idąca z nią w parze jakość. Oczywiście nie musimy od razu wydawać dużej sumy pieniędzy na opony klasy premium. W niektórych okolicznościach w zupełności wystarczą opony zwykłe ekonomiczne. A w tym segmencie mamy do wyboru opony takich producentów jak na przykład Kormoran, Dębica, Barum czy Sava. Jeśli na opony chcemy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy to możemy zainteresować się oponami klasy medium. Posiadają one dobrą korelację ceny do jakości. Polecani producenci z tego segmentu to na przykład Firestone, Kleber, Fulda, Hankook czy Uniroyal.

Dla najbardziej wymagających użytkowników samochodów czekają opony klasy premium. Są one gwarantem najlepszej jakości oraz przyczepności na drodze podczas jazdy w trudnych, zimowych warunkach. W tym segmencie możemy wyróżnić modele takich producentów jak Yokohama, Pirelli, Dunlop, Goodyear, Michelim, Continental czy Bridgestone. Są to oczywiście marki doskonale znane wszystkich fanom sportów motorowych, gdyż chętnie się tam reklamują i są chętnie używane przez sportowców. To oczywiście również świadczy o ich jakości. Wybór konkretnego modelu opony to już oczywiście wybór każdego kierowcy. To on najlepiej wie jak często i w jakich warunkach będzie jeździł zimą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here