Planując zmianę diety powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć. Stworzenie spójnego planu jest niezwykle ważne. Może znacznie ułatwić nam trzymanie się postanowieni i sprawić, że wprowadzanie nowości będzie o wiele łagodniejsze. Podstawą jest oczywiście określenie ile zamierzamy jeść. Tu niezbędne jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Uwzględnia się w nim wiele czynników takich jak wiek, płeć, aktualna waga, wzrost oraz aktywność fizyczna. Dzięki temu możemy być pewni, że otrzymany wynik jest zgodny z rzeczywistością i odzwierciedla wymagania naszego ciała. Dobrym rozwiązaniem jest pełnowartościowego shake. Jak zrobić shake? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak zastosować odpowiednią dietę?

jak zrobić shakeJednak równocześnie warto odpowiednio modyfikować kalorykę jeśli chcemy przytyć lub schudnąć. Da nam to pełną kontrolę nad masą ciała. Może to znacznie uprościć i ułatwić proces odchudzania. Zrzucanie zbędnych kilogramów wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami i poświęceniami. Możemy przejść przez to w bardzo przyjemny sposób. Szczególnie jeśli świadomie będziemy komponować poszczególne posiłki. Kolejną kwestią jest podział spożywanych kalorii na makroskładniki. Pod uwagę bierzemy tu proporcje tłuszczy, białka i węglowodanów. Może to bardzo odbiegać od schematu uznawanego za uniwersalny. Jednak jeśli chcemy to modyfikować, musimy pilnować ilości aminokwasów. Szczególnie jeśli w naszej diecie jest dość mało mięs, ryb oraz nabiału. Należy wtedy jak najdokładniej pilnować konkretnych wartości.

Aplikacje żywieniowe

Ogromnym ułatwieniem może być wtedy korzystanie ze specjalnej aplikacji. Zyskujemy wtedy pewność, że poszczególne składniki zostaną prawidłowo zsumowane. Równocześnie mamy łatwy dostęp do długoterminowych podsumowań. Pozwoli nam to wykrywać ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio je uzupełniać. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że zabraknie nam części witamin. Istotne jest jedynie, aby sięgać po odpowiednią ilość roślin. Są one doskonałym źródłem mikroskładników. Zwiększamy wtedy szansę utrzymania organizmu w perfekcyjnej kondycji. Nie musimy również rygorystycznie przestrzegać zapotrzebowania kalorycznego. Przyjmuje się, że wszelkie odchylenia od ustalonych wartości mogą być korygowane dostosowaniem jadłospisu w kolejnym dniu. Jeden większy posiłek wcale nie musi wiązać się z porzuceniem diety i zdrowych nawyków. Czasami nawet warto pozwolić sobie na mniej korzystne dla naszego organizmu produkty. Dzięki temu zachowamy lepszą kondycję psychiczną i łatwiej zmotywujemy się do trwania w postanowieniach. Zmiany żywieniowe powinny być wprowadzane na stałe.

Odpowiedni jadłospis

Z tego powodu należy skonstruować jadłospis, który nie będzie wiązał się z wieloma wyrzeczeniami. Jedzenie powinno być dla nas przyjemnością. Tylko wtedy chętnie będziemy spożywać nasze posiłki. Każde danie powinno zawierać cały komplet makroskładników. Przyjmuje się, że dopiero wtedy jest pełnowartościowe i doskonale wykorzystywane przez nasze ciało. Ma to szczególne znaczenie przy przyswajaniu witamin. Niektóre z nich wymagają obecności tłuszczy, aby prawidłowo się wchłonąć. Z tego powodu również w typowo roślinnych posiłkach warto uwzględniać inne składniki niż tylko węglowodany.

Jak zrobić shake?

jak zrobić shakeNależy zastanowić się jak zrobić shake, który będzie dla nas najlepszym źródłem pokarmu. Z pewnością do takich mieszanek wykorzystuje się owoce. Jednak warto łączyć tu różne rodzaje i gatunki. Dzięki temu zapewnimy sobie cały zestaw witamin i minerałów. Dobrym pomysłem jest dodanie warzyw. Szczególnie jeśli znajdziemy produkty, które nie wpływają negatywnie na smak całości. Jarmuż, ogórek, a nawet buraki będą idealnym rozwiązaniem w tej kwestii. Warto testować różne połączenia i sprawdzać co odpowiada nam najbardziej.Jednak równocześnie nie powinniśmy zapominać o nabiale. Standardem jest dodawanie mleka. Jednak równie dobrze możemy również sięgnąć o jogurty. Dodatkowo odbudują naszą florę bakteryjną i pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie jelit.

Kluczowe jest jedynie, aby wybierać produkty naturalne zawierające żywe kultury. Silniej przetworzone mogłyby nie mieć aż tylu wartości. Kolejna kwestia to oczywiście tłuszcze. Tu możemy opierać się na tym co jest zawarte już w nabiale. Jednak dobrym pomysłem jest także dodawanie nasion i pestek. Są naturalnym źródłem aminokwasów. Dzięki temu nasz organizm będzie miał możliwość uzupełnić wszystkie braki. Należy pamiętać, że niezbędny jest cały zestaw kwasów w odpowiednich proporcjach. Jeśli nie spożywamy na co dzień jajek, możemy mieć trudności z ich dostarczeniem. Z tego powodu warto sięgać po różnorodne źródła białka. Dodatkowo możemy wykorzystywać awokado. Sprawdzi się również jako zdrowszy zamiennik masła.

Shake jako pełnowartościowy posiłek

Tak skomponowany shake może być pełnowartościowym posiłkiem. Szczególnie jeśli dodatkowo zrobimy go w większej ilości. Warto zdecydować się na takie rozwiązania szczególnie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie. Będzie to bardzo wygodna forma jedzenia. Oczywiście cała dieta musi być uzupełniona spożywaniem niezbędnej ilości wody. Warto jak najwięcej pić. Jednak przy spożywaniu znacznej ilości owoców nasze zapotrzebowanie będzie nieco mniejsze. Należy kierować się tu potrzebami ciała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here