W naszym życiu istnieje wiele stresujących sytuacji. Stres może objawiać się w każdej możliwej postaci. Niektórzy ludzie czują stres przy tablicy na matematyce, zaś jeszcze inni stresują się porodem swoich dzieci. Stres może być szkodliwy dla naszego organizmu, ponieważ powoduje podniesienie naszego ciśnienia, przez to możemy w przyszłości mieć problemy ze swoim zdrowiem. Medycyna rozwija się w niesamowitym tempie, przez to wyspecjalizowani lekarze zajmą się nami nawet jeśli dolega nam stres. Stres wydaje się mało szkodliwy, lecz niestety potrafi zmienić bardzo dużo w ludzkim zdrowiu jak i organizmie. Jak poradzić sobie ze stresem?

Czym jest stres?

Czym jest stres?Definicja mówi nam, że stres to nic innego jak dynamiczna reakcja organizmu na wykonywanie danej reakcji, niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy. Postawa stresowa charakteryzuje się tym, że posiadamy brak równowagi psychicznej i fizycznej. Podejmowanie różnorodnych działań pod wpływem stresu może okazać się szkodliwe, ponieważ nasz mózg reaguje inaczej pod wpływem reakcji, jaką jest dynamiczna reakcja. Czynnikami, które powodują stres mogą być m.in. czynniki umysłowe, czynniki fizyczne, czynniki psychiczne, czynniki fizjologiczne czy czynniki astronomiczne.

Z punktu widzenia historycznego, pojęcie stres zostało użyte pierwszy raz przez Hansa Hugona Selye’a, który badał te zjawisko przez prawie pięćdziesiąt lat swojego życia. Hans Selye przez całe swoje życie opublikował ponad trzydzieści książek oraz tysiąc czterysta artykułów na temat dynamicznej reakcji nazywanej stresem. Powszechnie stres jest uznawany jako szkodliwy, ponieważ źle wpływa na ludzki organizm, natomiast wiele ludzi twierdzi, że umiarkowany stres to podstawowy czynnik rozwoju ludzkiego organizmu. Stres długotrwały zaś prowadzi do różnego rodzaju chorób psychicznych, których przykładami mogą być zaburzenia lękowe, czyli nerwica lub zaburzenia depresyjne, które prowadzą człowieka do depresji.

Co powoduje stres?

Wiele ludzi w dzisiejszych czasach szuka odpowiedzi na jedno ze znaczących pytań – jak poradzić sobie ze stresem? Jest wiele sposobów, aby radzić sobie z tą dolegliwością. Przykładów, które powodują stres jest wiele, a większość z nich możemy zauważyć w naszym codziennym życiu. Codzienna pobudka przez którą boimy się, że spóźnimy się do pracy lub szkoły, kolejka w sklepie, która jest bardzo długa a my się spieszymy, jazda samochodem lub stanie w korkach.

Według badań wynika, że wiele młodszych ludzi przeżywa stresujące sytuacje w szkole. Młodzież przeżywa reakcje stresowe będąc sami na forum klasy, kiedy muszą odpowiadać na ocenę lub występować przed dużą widownią podczas wystąpienia szkolnego. Niektórzy młodzi ludzie mogą poczuć się niekomfortowo w szatni szkolnej, kiedy przebierają strój na lekcję jaką jest wychowanie fizyczne. Może okazać się, że dzieci po prostu się wstydzą, przez co w naszym organizmie dochodzi do niechcianych reakcji psychicznych jakimi są czynniki stresowe. Na stres nie skarżą się tylko uczniowie, lecz ludzie, którzy pracują na wysokich stanowiskach. Posłowie lub premier czy nawet prezydent, codziennie są postawieni na odpowiedzialnych stanowiskach, przez co ze stresu mogą popełnić fatalne błędy.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Jak poradzić sobie ze stresem?Jednym z pomocnych elementów pozbycia się uczuć stresowych jest to, aby nie kumulować w sobie złości. Jest wiele rozwiązań, aby tego dokonać. Przykładem może być wyładowanie złości podczas ćwiczeń fizycznych. Dobre treningi na siłowni pomogą nam się odprężyć i wyładować swoją złość, która kumulowała się pod wpływem stresujących sytuacji. Nie trzeba uczęszczać na siłownie, aby wyładować złość. Trening można wykonywać również w domu lub na dworze, po prostu jeżdżąc na rowerze lub biegać. Jednym z pomocnych rzeczy jest marsz na świeżym powietrzu, ponieważ podczas spokojnego spaceru wzrasta poziom endorfin w naszej krwi, a są to związki wywołujące zadowolenie i spokój.

Oznacza to, że nawet najmniejszy ruch pozwoli nam poczuć się swobodnie i komfortowo, zapominając o stresujących codziennych sytuacjach. Kolejnym przykładem radzenia sobie ze stresem może być odpoczynek jesteśmy wyczerpani. Warto zrobić sobie krótką drzemkę, wziąć kąpiel z ulubionymi dodatkami lub po prostu rozluźnić się przy naszej ulubionej muzyce. Te sposoby podziałają uspokajająco na nasze nerwy.

Wiele ludzi stresuje się przez opinie wygłaszane przez innych ludzi na ich temat. Jest jedna rada na to, by przestać się tym martwić – po prostu nie warto się tym przejmować. Nie warto się wdawać w kłótnie w szkole, pracy czy na ulicy. Warto pracować nad naszym umysłem i po prostu nie zwracać uwagi na ciężkie kłótnie czy rozmowy. Jedną z najważniejszych rad jest to, aby myśleć pozytywnie. Pozytywne myślenie pomoże nam w poprawieniu naszego nastroju, przez co nie będziemy się tak dużo stresować.

Pamiętajmy, aby się nigdy nie poddawać – oznacza to, że musimy być silni w dążeniu do celu i nic nie może nam stanąć na drodze, a na pewno nie stresujące sytuacje. Aby rozluźnić organizm, można również prowadzić zdrową dietę, która pomoże nam w panowaniu nad własnymi reakcjami i pomoże się odprężyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here