Zbyt wysoki poziom trójglicerydów dotyczy naprawdę wielu osób. Niekoniecznie trzeba mieć złe wyniki cholesterolu we krwi, aby musieć zmagać się z takim problemem. Wynika on zazwyczaj ze stosowania niewłaściwej diety, spożywania produktów nieodpowiednich dla ludzkiego zdrowia. Większość osób sądzi, że nadmierna ilość trójglicerydów we krwi jest wynikiem objadania się tłustymi przysmakami. Do tej pory narzekali na nią głównie starsi panowie koło czterdziestki, którzy żadnego dnia nie odmawiali sobie skosztowania tłustego kotleta czy przepysznej golonki. Jak się jednak pokazuje, nie trzeba wcale jeść w taki sposób, aby mieć złe wyniki badań – poziom trójglicerydów podwyższają bowiem nawet słodycze! Wiedząc już, że jest on nieprawidłowy, trzeba coś z nim zrobić. A jak obniżyć trójglicerydy, by naprawić swoje zdrowie i od razu lepiej się poczuć?
Czy wysoki poziom trójglicerydów trzeba obniżać?
Oczywiście niektórzy pacjenci zbagatelizują ten problem i stwierdzą, że wcale nie muszą obniżać swojego nadmiernego i niezgodnego z przyjętymi zaleceniami poziomu trójglicerydów. Czy w ten sposób mogą poważnie sobie zaszkodzić? Niestety tak. Nadmiar trójglicerydów mówi zwykle o rozwijających się w organizmie chorobach. Czasem jest ich pierwszym objawem, dlatego zbagatelizowany nie pozwala na odkrycie dolegliwości, które im wcześniej zostałyby zdiagnozowane, tym szybciej i łatwiej zostałyby wyleczone.
Nadwyżka trójglicerydów może być więc oznaką m.in. problemów z wagą (otyłością), a także może wywoływać różne choroby serca czy dolegliwości związane z układem krążenia. Zbyt duża ilość tłuszczu występująca w organizmie zaczyna poważnie zagrażać wszystkim organom i narządom. Trójglicerydy przedostają się do samej krwi i tam też pozostają, negatywnie oddziałując na cały organizm. Wiedząc już, że jest ich po prostu zbyt dużo, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Umożliwi to wyłącznie dobrze zbilansowana dieta.
Jak obniżyć trójglicerydy?
Mając tendencję do nadwyżki trójglicerydów, najlepiej całkowicie odstawić od siebie pewne produkty spożywcze i już nigdy do nich nie wracać. Konieczna okaże się przede wszystkim rezygnacja z alkoholu. Nawet klasyczne czerwone wino, zalecane przez niektórych lekarzy, musi pójść w odstawkę, gdyż każda porcja alkoholu może podwyższać ilość trójglicerydów występujących we krwi. Osoby mające problemy z taką przypadłością muszą też unikać mięs, przede wszystkim tych tłustych. Na liście zakazanych produktów znajdą się golonka, wieprzowina, żeberka czy tłuste części wieprzowiny. Sporą ilością tłuszczu wykazują się także pełnotłuste wyroby nabiałowe (przede wszystkim sery żółte), masło oraz smalec.
W diecie osoby, która ma problem z trójglicerydami, nie mogą się one pojawić, a muszą być zastępowane przez produkty zawierające zdrowe tłuszcze. Bo takie rzeczywiście istnieją. Różnego rodzaju oleje roślinne, dodawane do warzywnych sałatek czy mięs, kryją w sobie wartościowe kwasy nienasycone, które mają zbawienny wpływ na poziom trójglicerydów. Są w stanie go obniżać, zwłaszcza jeśli spożywa się je regularnie. Z tłuszczami roślinnymi też można niestety przesadzić, dlatego warto ograniczyć ich ilość do dwóch łyżek stołowych dziennie. Taka dawka nikomu nie powinna zaszkodzić.
Jak obniżyć trójglicerydy przy pomocy diety?
Można także sięgać po tłuste ryby, które podobnie jak oleje roślinne zawierają sporą ilość prozdrowotnych kwasów omega-3. Makrela, tuńczyk czy łosoś – to fantastyczne wyroby, z których można przygotowywać ciekawe dania na śniadanie, obiady czy kolacje. Nie przepadając jednak za takimi rybami, nie trzeba się wcale zmuszać do ich spożycia. Niedobory kwasów omega-3 zawsze można uzupełnić z pomocą suplementów diety, które kosztują grosze, a fantastycznie zastępują te tradycyjne artykuły spożywcze. Ogólnie rzecz biorąc dieta osoby, u której występuje nadwyżka trójglicerydów, musi być zdrowa i zróżnicowana. Owoce i warzywa powinny grać w niej pierwsze skrzypce. Zawsze pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu.
Dodatkowa zmiana stylu życia
Zmiana stylu życia nie łączy się jednak tylko i wyłącznie ze zmianą sposobu żywienia. Dieta odgrywa najważniejszą rolę w leczeniu nadwyżki trójglicerydów, ale musi ona iść w parze z aktywnością fizyczną. Nadmiernej ilości tłuszczu można się pozbyć właśnie poprzez ruch i nie chodzi tu tylko o tkankę tłuszczową, ale również i o trójglicerydy. Aby szybciej obniżać ich poziom, trzeba zacząć systematycznie się ruszać i postanowić sobie samemu, że będzie się to robić przynajmniej trzy razy w tygodniu. Takie treningi nie muszą być wcale wymagające i bardzo czasochłonne. Nie muszą polegać na pracy z dużym obciążeniem bądź obciążeniem własnego ciała. Przygodę z aktywnością fizyczną najlepiej rozpocząć małymi kroczkami, zaczynając od praktykowania regularnych spacerów. Później można zamienić je na marsze, by ostatecznie spróbować swoich sił w joggingu. Dobrą aktywnością fizyczną będzie też pływanie, gry zespołowe czy nawet jazda na rowerze – możliwości są nieskończone.