Wzór na objętość występuje w wielu różnych dziedzinach nauki. A co za tym idzie w wielu różnych przedmiotach, jakich przychodzi uczyć się młodym osobom podczas ich lat nauczania w szkole zarówno podstawowej, jak i średniej. Wzory na objętość mamy w fizyce, tam liczymy ją poprzez podzielenie masy ciała przez gęstość ciała. W chemii z kolei występuje taki sam wzór. Tym samym przechodzimy do królowej nauk, czyli matematyki. Tutaj mamy bardzo dużo wzorów na objętość. Możemy obliczyć objętość sześcianu, walca, kuli, prostopadłościanu, graniastosłupa, stożka. Każdy wzór jest inny. A znajomość każdego z tych wzorów jest niezbędna do wykonywania jakichkolwiek obliczeń matematycznych. Jest też podstawą do robienia większości zadań z zakresu brył i niezbędne do zdania matury, na której prawie zawsze można spotkać tego typu zadania. Jak obliczyć objętość?
Jak obliczyć objętość?
Znajomość wzorów na objętość jest podstawą wszystkich działań matematycznych. Oprócz tego trzeba również wiedzieć i znać właściwości poszczególnych figur brył. By móc z łatwością zrozumieć to, jak liczy się objętość danej bryły. W internecie znaleźć możemy specjalne opracowania zadań, które pokazują krok po kroku liczenie objętości w danym zadaniu, ale również dostępne są tam inne zadania przykłady, które mogą być bardzo pomocne w trakcie nauki, a według których analogicznie możemy zrobić zadania domowe czy zadania, które mogą zdarzyć się na sprawdzianach lub na maturze. Są tam poradniki, ale również filmiki na YouTube gdzie autor pokazuje rysując na tablicy rozwiązania i robiąc całe zadanie. Aby obliczyć pole dowolnego graniastosłupa potrzebne jest nam pole podstawy tego graniastosłupa, oprócz tego musimy znać też długość wysokości tego graniastosłupa i wtedy możemy obliczyć jego objętość, mnożąc pole przez długość wysokości. Gdy mamy do czynienia z sześcianem, który w podstawie ma kwadrat, a ściany jego boków to również kwadraty, licząc jego objętość będziemy podnosić a, czyli długość jednej ściany sześcianu do potęgi trzeciej.
Gdzie znaleźć wzory?
Jeśli chodzi o pozostałe figury i wzory wszystkie są podane zazwyczaj w książkach razem z przykładami zadań jak je zrobić. Jeśli nie ma tego w książce wystarczy zajrzeć do internetu gdzie jest wiele przykładów stron, na których takie wzory będziemy mogli znaleźć. Licząc objętość walca trzeba będzie znać promień jego podstawy, a wiemy, że podstawą walca jest koło oraz wysokość walca. Jeśli chcemy policzyć objętość kuli musimy znać promień kuli. Liczenie prostopadłościanu i jego objętości jest bardzo proste, gdyż musimy pomnożyć wszystkie jego wymiary, czyli wysokość, głębokość i szerokość.