Whisky to trunek o wielu twarzach. Produkowany jest na całym świecie, co sprzyja powstawaniu trunków o zróżnicowanym smaku i aromacie. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednym z wariantów jest single grain whisky. Co warto wiedzieć na temat tej odmiany szkockiego trunku?

Whisky w Szkocji – jak zdobyła popularność?

Kolebką tego trunku jest Europa. Zgodnie z legendami jej początki miały sięgać już VII wieku . Wtedy to iryjscy mnisi mieli rozpowszechniać napój zwany „wodą życia”. Powstawał on z produktów fermentacji owoców i miał łagodzić dolegliwości oraz wydłużać życie. Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące wody jęczmienia znajdziemy zaś w XV wieku. Trunek szybko zdobył popularność i nie przeszkodziły mu w tym nawet wysokie podatki nakładane na producentów przez brytyjską Koronę. Dzięki temu kwitła nielegalna produkcja, która z czasem okazała się znacznie lepsza od produktów dostępnych u oficjalnych dystrybutorów. Dziś whisky jest dostępna na całym świecie. Każdy region wytwarza trunek o innym aromacie i smaku, co znacznie zwiększyło różnorodność tego gatunku.

Single grain whisky – co musisz o niej wiedzieć?

W Szkocji produkuje się kilka odmian whisky. Najbardziej znaną i cenioną jest oczywiście single malt. Whisky ta powstaje wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Poddaje się ją podwójnej destylacji i leżakuje przez przynajmniej dwa lata. Na rynku możemy znaleźć wysokiej jakości trunki, które spędziły w beczkach dwanaście czy piętnaście lat. To jednak nie wszystko. Szkoci produkują także single grain whisky. Alkohol ten powstaje z kilku odmian zbóż: pszenicy, jęczmienia, żyta czy kukurydzy. Single grain whisky powstaje chociażby w Lowlands. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain-szkocka. Co ciekawe, czysta butelkowana single grain występuje bardzo rzadko. Najczęściej stosuje się ją podczas produkcji blend. Nie brakuje jednak limitowanych edycji wypuszczanych na rynek przez szkockich producentów. Warto więc śledzić takie akcje by mieć okazję trafić na wyjątkową whisky dostępną w ograniczonych ilościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here