Długotrwała nauka lub praca często powoduje uczucie znużenia i pogorszenie zdolności zapamiętywania. Taki sam efekt może wywołać ciężki trening. Jak zwiększyć poziom energii, gdy organizm jest zmęczony, a przed tobą jeszcze trochę pracy?
Podczas długotrwałej nauki albo przeciągającej się pracy nad projektem organizm dopada znużenie, a mózg traci zdolność koncentracji. Warto poznać kilka sztuczek, które pozwolą na jego regenerację. Należy do nich gimnastyka na świeżym powietrzu, krótka przerwa, zjedzenie wartościowego posiłku czy elektrolity musujące.
Uzupełnij poziom energii i mikroelementów
Podczas intensywnej pracy fizycznej lub intelektualnej organizm traci składniki mineralne odpowiadające m.in. za dobre samopoczucie i koncentrację. Często podczas długotrwałej pracy i nauki wypijana kawa nie polepsza sytuacji, wypłukując cenne minerały. W takiej sytuacji warto sięgnąć po elektrolity na wzmocnienie (na przykład elektrolity musujące lub napój izotoniczny), które szybko uzupełnią niedobory. Wspierają one działanie układu nerwowego i pomagają odzyskać utraconą zdolność koncentracji. Czy elektrolity można pić codziennie? Zdecydowanie tak!
Warto też wiedzieć, że elektrolity na wzmocnienie w formie napoju można także przyrządzić samodzielnie z wody mineralnej o wysokiej zawartości magnezu i wapnia, szczypty soli himalajskiej oraz łyżki miodu. Wygodne są także elektrolity musujące w formie kapsułek lub saszetek rozpuszczalnych w wodzie. Taką porcję mikroelementów uzupełnij zbilansowanym, lekkostrawnym posiłkiem. Dobrze sprawdzą się ryż, warzywa, chude mięso lub warzywa strączkowe i odrobina oliwy z oliwek. Gdy jesteś znużony, unikaj dań typu fast food, pizzy oraz gazowanych słodzonych napojów.
Zrób sobie aktywną przerwę
Jeśli jesteś zmęczony, a czeka cię jeszcze wiele godzin pracy lub nauki, koniecznie zadbaj o odświeżenie układu nerwowego. Możesz to zrobić dzięki zupełnej zmianie bodźców, które mu dostarczasz. W tym celu zrób sobie kilkanaście minut aktywnej przerwy. Wykorzystaj ją na krótki sprint lub szybki marsz na świeżym powietrzu, taniec, gimnastykę przy otwartym oknie. Możesz także wbiec i zbiec po schodach. Taki wysiłek fizyczny niesie spore szanse, aby cię ożywić i dodać energii na kontynuowanie wysiłku intelektualnego. Pamiętaj także o tym, że zdolność koncentracji znika po upływie 40-50 minut, dlatego raz na godzinę warto zrobić przerwę.
Zmień sposób pracy
Jeśli dopada cię zmęczenie na przykład po długim czytaniu lub pisaniu, podejdź do pracy z innej perspektywy. Twój mózg ożywi się i zyska nowy dopływ energii, jeśli dostarczysz mu innych niż dotychczas bodźców. Możesz to zrobić na przykład poprzez czytanie na głos, a następnie powtarzanie zapamiętanych informacji, zamianę czytania na oglądanie filmu na dany temat, rozwiązanie interaktywnych ćwiczeń. Pomóc może także nauka na stojąco albo zwyczajne wstanie od biurka. Każde przełamanie rutyny może polepszyć zdolność koncentracji!