Choroby o podłożu autonomicznym są trudne do wykrycia i późniejszego leczenia. Wynika to z faktu, iż mają one szereg różnorodnych i pozornie niezwiązanych ze sobą objawów. Endometrioza należy właśnie do tego typu schorzeń, przez co utrudnia ona życie tysiącom kobiet.

Czym jest endometrioza i jakie są jej objawy?

To choroba polegająca na tym, iż komórki błony śluzowej macicy, zamiast opuścić organizm kobiety- wędrują w jej głąb. Jest to bezpośrednia przyczyna zrostów w jamie brzusznej, torbieli jajników czy przewlekłych stanów zapalnych wewnątrz narządów rodnych. Zaawansowana endometrioza prowadzi do niepłodności.

Endometrioza cechuje się przede wszystkim bolesnymi miesiączkami, bólem w trakcie wypróżnień i po ich zakończeniu, dodatkowymi plamieniami okołomiesiączkowymi. Ponadto endometrioza prowadzi do kłopotów z zajściem w ciąże i powoduje okropny ból podczas stosunków płciowych, przez co zraża kobiety do seksu. Zbliżenie płciowe kojarzy im się wyłącznie z cierpieniem i dyskomfortem.

Gdzie udać się po pomoc?

Nie wolno lekceważyć endometriozy, gdyż przypadłość ta może zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego też warto zgłosić się do ginekologa. On wykona stosowne badania i postawi diagnozę. W razie konieczności skieruje pacjentkę do centrum leczenia endometriozy. Tam zostanie wdrożona odpowiednia terapia hormonalna.

Na czym polega leczenie endometriozy?

Endometriozę leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Ginekolog próbuje wywołać u chorych kobiet sztuczną menopauzę lub ciążę. Robi to po to, by obniżyć zbyt wysoki poziom estrogenów. To one są winne całemu zamieszaniu. Gdy ich poziom się ustabilizuje, przykre objawy endometriozy ustąpią. Czasem leczenie endometriozy opiera się także na zabiegach chirurgicznych.

Kiedy potrzebne jest leczenie operacyjne?

Operację stosuje się tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody. Centrum leczenia endometriozy z powodzeniem przeprowadziło tysiące zabiegów, które zakończyły się sukcesem. Dzięki nim chore kobiety mogły zacząć normalnie funkcjonować i pomyśleć w końcu o macierzyństwie. Co do operacji to były one dość rozległe i wymagały dużej precyzji chirurgicznej. Jednak to nie stanowiło najmniejszego kłopotu, gdyż centrum leczenia endometriozy dysponuje fachowcami o bogatym doświadczeniu praktycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here