Prawie każda osoba, która chce założyć działalność gospodarczą, mierzy się z tym samym problemem, tzn. skąd wziąć środki na uruchomienie firmy.

Jednym ze sposobów jest wzięcie kredytu, jednak banki niezbyt chętnie udzielają ich na początku działalności, gdyż wiąże się to z dużym ryzykiem biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm upada w pierwszych latach działalności. Większą szansę na uzyskanie tego typu finansowania mają przedsiębiorcy działający na rynku co najmniej rok.

Kolejnym ze sposobów może być dotacja z Urzędu Pracy. Trzeba jednak pamiętać, że osoba ubiegająca się o tego typu dotację powinna mieć status osoby bezrobotnej.

Jeszcze inną drogą pozyskania środków na założenie własnej działalności gospodarczej jest skorzystanie z popularnych ostatnio dotacji unijnych. Często tworzone są programy, które są przeznaczone do konkretnych osób, np. do rolników. Obecnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zawiera dotacje na założenie firmy przez osoby prowadzące gospodarstwa rolne.

Premia na założenie działalności pozarolniczej to bardzo ciekawa opcja dla osób chcących pozyskać dodatkowe źródło dochodu, bądź całkowicie zrezygnować z rolnictwa. Obecnie można starać się maksymalnie o dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych, jeśli planuje się trzy miejsca pracy. W przypadku uruchomienia dwóch miejsc pracy można otrzymać maksymalnie dwieście tysięcy. Jeśli ktoś planuje samozatrudnienie, może wnioskować o sto pięćdziesiąt tysięcy. W ubiegłym roku zwiększono dotacje, o jakie można się starać, głównie ze względu na niewielką liczbę zainteresowanych programem. Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że rolnicy przestraszyli się składek na ZUS, które w przypadku skorzystania z tego programu były obowiązkowe. Obecnie można wybrać podwójny KRUS.

Osoba, która skorzysta z programu musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim musi przeznaczyć co najmniej siedemdziesiąt procent dotacji na środki trwałe. Firma musi działać przez co najmniej pięć lat. Środek trwały zakupiony z dotacji w przypadku maszyny, powinien być fabrycznie nowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here