Czym jest transport ponadnormatywny?

0
938

Bywa bardzo często tak, że towarów zlecanych do przewiezienia z punktu X do punktu Y firmom spedycyjnym oraz transportowym nie da się zbyt ładnie zapakować w duże kartony czy też na palety. Nie zawsze mieszczą się także idealnie w ciężarówkach. Tak jakby wymiary ich zostały wyliczone dokładnie pod sam metraż paki. Przewozowe przedsiębiorstwa muszą zatem być jak najbardziej przygotowane na konieczność poradzenia sobie z ponadgabarytowym transportem. Kwestią podstawową jest dysponowanie nowoczesną flotą pojazdów, które są przystosowane do transportu ładunków większych i cięższych. Co więcej należy zatrudnić kierowców, którzy doskonale wiedzą jak się z nimi obchodzić. Czym zatem jest transport ponadgabarytowy oraz jakich konkretnie ładunków dotyczy?

Definicja transportu ponadgabarytowego

Jak sama nazwa wskazuje transport ponadnormatywny wskazuje na transport, który dotyczy wszystkich towarów posiadających większe gabaryty od standardowych, a do tego także cięższe od nich. Jakieś przykłady jest chodzi o transport ponadnormatywny? Mogą to być statki, maszyny budowlane, a w niektórych przypadkach nawet samoloty lub ich części. Co znamienne, utrudnieniem są nietypowe wymiary tego rodzaju produktów/towarów. Prawne zapisy określają, że o ponadgabarytowym transporcie mówić można w momencie, gdy cały zestaw pojazdów, które przewożą ładunek ma długość większą, aniżeli 16,5 metra. Wysokość większa niż cztery metry, a szerokość większa od 2,5 metra. Kwalifikującym czynnikiem towarów ponadgabarytowych jest także ich waga. Waga przekracza czterdzieści dwie tony.

Ponadgabarytowe ładunki

Jak wspomniane już zostało ładunki ponadnormatywny spełniać musi przynajmniej jedno z podstawowych czterech kryteriów. Po pierwsze, za towary tego rodzaju uznawane są takie, które wykraczają gabarytami poza przyjęte samochodowe zestawy. Ich ciężar zdecydowanie jest większy, aniżeli dwadzieścia pięć ton, a wymiary na pewno przekraczają szesnaście metrów długości, 2,5 metra szerokości oraz także cztery metry wysokości. Niemożliwy jest przez to przewóz na ciężarówkach zwykłych. Po drugie ponadgabarytowe ładunki to te, których długość osiąga nawet sześćdziesiąt metrów, tak jak w przypadku przęseł oraz filarów wykorzystywanych w budownictwie. Po trzecie wielkogabarytowe ładunki, które pomimo swoich ogromnych rozmiarów mają masę niewielką, przez co nie stanowią zagrożenia dla samej nawierzchni dróg. Naprawdę duży problem za to stanowią parametry niewystarczające infrastruktury. Po czwarte wreszcie ładunki ciężkie oraz takie o masie skupionej ważące od siedemdziesięciu do stu, a w przypadkach mocno ekstremalnych nawet dwieście ton. Przez to wymagają zastosowania pojazdów wieloosiowych oraz specjalistycznych przyczep. Transport ponadnormatywny jest obecnie bardzo modny na rynku. Znajdziemy wiele rzetelnych firm, które zajmują się nim naprawdę profesjonalnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here