Nauka języka niemieckiego wcale nie jest łatwa. Różnego rodzaju kursy – chociażby były najlepsze – nie zastąpią u uczestnika zdolności do samodzielnego myślenia i doboru optymalnych słów. Tymczasem prawie każdy kurs języka niemieckiego jest realizowany w oparciu o język literacki. To poważny błąd!

Literatura w szkołach! Dlaczego?

Do niemieckiego języka literackiego można było przyzwyczaić się już w szkole. Tradycyjna odmiana najważniejszych czasowników, rodzajniki i czasy, to podstawa gramatyki tegoż języka. Problem w tym, że – choć w ten sposób można poznać jego zręby – to tak naprawdę jest to za mało, by w normalny sposób móc się komunikować na niemieckiej ulicy.

Zależność tą można dość łatwo wychwycić już na etapie… słuchania muzyki. Z racji melodyczności niektórych głosów i muzycznego tła, zrozumienie tego, co mówią np. do Polaków niemieckojęzyczni piosenkarze, bardzo często graniczy z cudem. Nic więc dziwnego, że brak takich zdolności, rodzi w osobach kształcących się sporo wątpliwości a nawet… złość.

Język ulicy to podstawa!

Oczywiście warto się uczyć niemieckiej gramatyki. Trudno wyobrazić sobie zresztą skuteczny kurs języka niemieckiego, bez podstawowej wiedzy na jej temat. Niestety szkoły (zwłaszcza te publiczne) przeceniają rolę literatury i gramatyki w nauczaniu języka niemieckiego. O wiele lepiej uczyć się języka naturalnego!

Z tym można się spotkać np. w trakcie zajęć z native speakerem. Owszem, nie są to zajęcia łatwe, ale warto na nie pójść. Z reguły prywatne kursy języka niemieckiego, zwykle stawiają na taką formę nauki. Warto też poczytać co Niemcy piszą w gazetach, książkach, a nawet na forach internetowych. Zwłaszcza to ostatnie źródło wiedzy, jest dość wartościowe.

Środowisko sztuczne i naturalne

W idei kształcenia językowego, bardzo dużą rolę odgrywa środowisko, w którym aktualnie znajdują się uczestnicy kursu języka niemieckiego. Bardzo ważne jest, aby było ono jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego. Wspomniani native speakerzy i media, mogą być w tym bardzo pomocni.

Podsumowując, wiele szkół (publicznych) skupia się przede wszystkim na nauce języka literackiego. Takie podejście jest oczywiście błędne. Niemniej trzeba postawić sprawę jasno – wiele szkól nie ma środków, by wprowadzić na zajęcia bardziej zaawansowane metody kształcenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here