Niezależnie od wieku każdy z nas chciałby poznać odpowiedz na to pytanie – jak poprawić pamięć? Dobra pamięć przydaje się każdemu, nie tylko uczniom czy studentom, którzy muszą zapamiętywać duże ilości materiału w krótkim czasie. Pamięć przyda się do zapamiętywania w codziennym życiu takich rzeczy jak numeru telefonów do najbliższych osób, daty urodzin oraz imienin naszych najbliższych, czy choćby tak podstawowych informacji jak lista zakupów czy lista rzeczy do zrobienia. Świetna pamięć umożliwi nam także łatwiejsza naukę języka obcego czy opowiadanie znajomym o naszym dniu lub książkę, którą dopiero co przeczytaliśmy. Jakie są sposoby na dobrą pamięć?
Zdrowy sen
Każdy z nas musi przespać w ciągu nocy określoną ilość godzin. Dla niektórych już pięć godzin snu jest wystarczające, inni potrzebują trochę więcej. Najważniejsze jest jednak by się wysypać. Człowiek zmęczony gorzej kojarzy fakty i trudniej mu idzie przypominanie sobie różnych rzeczy. Mózg człowieka wypoczętego pracuje na wyższych obrotach. Dodatkowo sen składa się z dwóch faz – REM i NREM, a podczas niego dochodzi do konsolidacji pamięci, czyli zapamiętywania rzeczy, które powstaliśmy. Informacje przechodzą z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Ćwicz!
Aby zachować sprawność pamięci należy ćwiczyć zarówno fizycznie jak i wykonywać ćwiczenia stricte na pamięć. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że nasz mózg jest lepiej dotleniony, dzięki czemu może sprawniej pracować. Korzystne dla naszego mózgu są zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Jeżeli chodzi o ćwiczenia pamięci to w internecie z łatwością można je znaleźć. Często polegają one na zapamiętywaniu szeregu cyfr lub szeregu słów. Codzienne ćwiczenie naszego umysłu ma niebagatelna znaczenie dla poprawy kondycji naszej pamięci. Nasz umysł, podobnie jak ciało, powinniśmy poddawać regularnym ćwiczeniom. Na czym może to polegać? Przede wszystkim staraj się dużo czytać. Nic tak nie pobudza pracy mózgu jak regularne czytanie. Warto również rozwiązywać różne łamigłówki, czy też krzyżówki. Bardzo przyda się również regularna gra w szachy, czy też gry karciane.
Znajdź swój styl
Niektórzy ludzie mają problemy z zapamiętywaniem imion nowo poznanych ludzi, na przykład na imprezach. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej metody, która pomoże Ci to zapamiętać. Możesz sobie na ramieniu nowo poznanej osoby wyobrazić coś, co kojarzy Ci się z jego imieniem. Na przykład wokół Uli mogą latać pszczoły jak koło ula. Każdy musi znaleźć metodę, która będzie dla niego najlepsza.
Wspomagaj mózg od środka
Aby mózg poprawnie funkcjonował należy go wspierać również poprzez zdrową dietę. Należy spożywać orzechy, zdrowe tłuszcze w postaci ryb jak łosoś, tuńczyk czy makrela. Zdrowe jest także awokado i swojskie jajka. Można też sięgnąć po suplementy diety wspomagające pamięć. Unikajmy jak tylko możemy tłuszczy zwierzęcych i ogólnie mięsa, a a także ciężkich potrwa. I warto również jeść niezbyt duże porcje. Z pełnym brzuchem człowiek czuje się ociężały i jego mózg działa na spowolnionych obrotach. To z pewnością nie jest idealna sytuacja do nauki. Dlatego zdecydowanie warto postawić na lekkie potrawy, które dostarczą nam niezbędnych witamin, ale nie spowodują zbytniego obciążenia dla naszej wątroby. Oczywiście nieodzownym elementem towarzyszącym nauce powinna być czekolada i kawa.
Jak się uczyć?
Należy sobie zadać pytanie: po co właściwie nam potrzebna jest dobra pamięć? Skoro wszystko można zapisać. Otóż dobra pamięć znakomicie wspomaga proces nauki. Notowanie nie może być celem samym w sobie, a jedynie narzędziem do dobrego zapamiętania różnych zagadnień. Aby jednak proces nauki przebiegał prawidłowo i spora cześć wiedzy została nam w głowie, powinniśmy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim powinniśmy sobie przygotować odpowiednie miejsce do nauki. Nie warto uczyć się w łóżku, czy też na kanapie. Z pozoru wydają się być wygodnymi miejscami do nauki, czy też odrabiania lekcji. To jednak złudzenie. Uczenie się w łóżku sprawi, że szybko się zmęczysz, z racji niewygodnej pozycji i specjalnie też nie będziesz mógł się skupić. Konieczne jest biurko, lub choćby stół z dobrym naświetleniem i wygodne krzesło. Warto też stosować kilka technik prowadzenia notatek. Nie tylko w formie pisemnej – bardzo przydatne będą również notatki obrazkowe pobudzające myślenie skojarzeniowe. Warto również robić sobie regularne przerwy, które powinniśmy przeznaczyć na spacer na świeżym powietrzu. Warto również wówczas wywietrzyć pokój. Zbyt długie siedzenie przy biurku sprawi, że szybko się zmęczymy, a to może doprowadzić również do zniechęcenia całym procesem nauki.