Dobrą kondycję skóry, więc także jej młody wygląd zawdzięczamy kolagenowi, który nazywany jest białkiem młodości. To on zapewnia jędrność i elastyczność skóry, i to dzięki niemu komórki skóry mogą się odnawiać. Niestety wraz z wiekiem w organizmie powstaje coraz mniej kolagenu, a skóra traci swoją dobrą kondycję. W jaki sposób można „przekonać” organizm do zwiększenia produkcji kolagenu?
U młodych osób kolagen produkowany jest w wystarczającej ilości, a uszkodzone komórki na bieżąco są odnawiane. Cały czas powstają nowe włókna kolagenowe, które odpowiedzialne są za odpowiednią gęstość i jędrność skóry. Niestety, wraz ze zbliżaniem się do magicznej trzydziestki na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki. To ewidentny dowód, że włókna kolagenowe nie odbudowują się w odpowiednim tempie, a w miejscu, w którym podtrzymywały skórę, pojawiają się załamania. Moment, kiedy produkcja kolagenu zaczyna spadać, zależny jest od wielu czynników. Oczywiście ogromne znaczenie mają geny, które dziedziczymy po rodzicach i dziadkach, ale to nie wszystko. Na spadek ilości kolagenu w organizmie ogromny wpływ ma stres, przebyte choroby, zbyt duży wysiłek fizyczny, niewłaściwy tryb życia i dieta, a nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na pobudzanie produkcji kolagenu w organizmie i zachowanie młodego wyglądu przez długi czas.
Odpowiedni tryb życia i dieta sprzyjająca młodości
Zanim skorzystasz z osiągnięć kosmetologii, spraw, aby twój tryb życia i to co jesz, sprzyjało organizmowi, a ten odwdzięczy się dobrą kondycją i wspaniałym wyglądem. Unikaj stresujących sytuacji, wysypiaj się i zadbaj o aktywność fizyczną.
Ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zatem i dla odpowiedniego poziomu produkcji kolagenu ma właściwa dieta. Do swojego menu włącz warzywa i owoce zawierające spore ilości witaminy C oraz krzemu, bo to te elementy aktywnie stymulują wielkość produkcji białka młodości. Jedz jak najwięcej papryki, kalafiorów, grejpfrutów i pomidorów. Warto też postawić na kapustę, szpinak i szparagi, bo zawarta w nich luteina także sprzyja odbudowie włókien kolagenowych.
Istnieją także gotowe suplementy z kolagenem, ale decydując się na nie, powinnaś także przyjmować dodatkową porcję witaminy C. Taka kombinacja zwiększa przyswajalność suplementów.
Kosmetyki z kolagenem i tak modna joga twarzy
Kolagen można też dostarczać do skóry od zewnątrz, stosując kosmetyki zawierające to białko. Jednak warto pamiętać, że przez naskórek do głębszych warstw skóry przeniknie bardzo niewielka ilość tego składnika. Kremy kolagenowe zregenerują nieco skórę, ale nie usuną zmarszczek. Ewidentnie poprawią nawilżenie skóry, co spowolni nieco jej tempo starzenia się.
Bardzo dobre efekty przynosi tak modna ostatnio joga twarzy, dzięki której w jakimś stopniu wzrasta produkcja kolagenu w warstwach skóry. Podobne efekty można uzyskać za pomocą masażu metodą Rosenberga.
Zabiegi kosmetyczne
Dzisiejsza kosmetologia potrafi czynić cuda. Niezwykle skuteczna mezoterapia, zarówno bezigłowa, jak i ta igłowa, dzięki której można wprowadzać preparaty kolagenowe do głębszych warstw skóry, przynosi świetne efekty. W ten sposób błyskawicznie uzupełnia się niedobory kolagenu, poprawiając kondycję i wygląd skóry.
Mezoterapie to zabiegi, które znane są już od wielu lat, a kosmetologia ma do zaoferowania znacznie więcej. Dobre salony medycyny estetycznej, takie jak Eskulap Medycyna Estetyczna, oferują cały wachlarz nowoczesnych zabiegów, które uzupełniając poziom kolagenu w skórze, przywracają jej jędrność i elastyczność.