Można powiedzieć, że w ostatnich latach selfie opanowało świat. Robienie sobie samodzielnie zdjęć, trzymając przy tym w ręce aparat fotograficzny lub telefoniczny, stało się niezwykle modne. Sprzyjają temu oczywiście social media i portale, takie jak Facebook czy Instagram, które są idealnymi miejscami na wrzucanie takich zdjęć. Selfie robią niemal wszyscy – zwykli ludzie, ale także celebryci, gwiazdy kina, muzyki, sportu, literatury, a nawet politycy. Oni również chętnie dzielą się fotografiami, zamieszczając je regularnie w sieci. Wiele osób chce zatem dowiedzieć się, jak zrobić dobre selfie. Nie zawsze bowiem takie zdjęcia wychodzą na tyle korzystnie, by chcieć je umieszczać w prywatnym, pamiątkowym albumie rodzinnym czy też chwalić się nimi w internecie. Jak wiadomo, każdemu zależy na tym, by na zdjęciach wyjść możliwie najatrakcyjniej, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które nauczą nas, jak robić dobre selfie.

Jak zrobić dobre selfie? Praktyczne porady

Jak zrobić dobre selfie? Praktyczne poradyPierwsza i chyba najważniejsza sprawa, o której większość osób kompletnie nie pamięta lub ją wręcz bagatelizuje, to oświetlenie. Każdy profesjonalny fotograf potwierdzi, że prawidłowo dobrane światło po połowa sukcesu. Wykonywanie zdjęć po ciemku czy w półmroku, nawet przy zastosowaniu lampy błyskowej w smartfonie, nie da spodziewanego rezultatu. Aby selfie wyszło jak korzystnie, najlepszą opcją będzie wykonanie go na zewnątrz, przy dziennym, słonecznym oświetleniu. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, dlatego w domu należy stanąć jak najbliżej odsłoniętego okna, a wieczorem lub w pochmurny dzień zastosować rozproszone, sztuczne oświetlenie. Jego źródłem może być lampka biurkowa.

Dużo zależy od możliwości aparatu

Sprawą dość oczywistą, choć nie przez wszystkich uwzględnianą, jest zaznajomienie się z możliwościami sprzętu fotograficznego, z którego korzystamy. Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić dobre selfie, warto rozpocząć od przeglądania opcji np. aparatu w telefonie. Często okazuje się, że jest tam całkiem spora ilość rozmaitych funkcji – od ustawień poziomu jasności, kontrastu, po rodzaj światła. Wiele nowszych smartfonów ma również tryb „selfie” – można dzięki niemu podkreślić swe walory, podkręcić wielkość i kolor oczu, zakryć niedoskonałości, rozświetlić cerę, a nawet wyszczuplić twarz i dodać delikatny makijaż. Trzeba w tym jednak zachować umiar, ponieważ zamiast dobrego zdjęcia możemy uzyskać odwrotny efekt w postaci przesadnie przerobionego, sztucznego zdjęcia, na którym zupełnie nie przypominamy samych siebie.

Zadbaj o dobre tło

Zadbaj o dobre tłoKolejna kwestia to tło. Jak zrobić dobre selfie, by rzeczy, które są za nami nie odwracały uwagi od naszej twarzy? Oczywiście nie robić zdjęć byle gdzie – jeśli otoczenie i to, co mamy za plecami, nie prezentuje się zbyt ciekawie ani estetycznie, lepiej zmienić miejsce. Nawet najbardziej fotogeniczna osoba nie zrobi dobrego selfie, jeśli zdjęcie będzie na tle bałaganu, brzydkiej meblościanki, toalety czy po prostu innych ludzi, często obcych, którzy w ogóle nie powinni znaleźć się w kadrze. Przy okazji – niezwykle ważne jest właśnie kadrowanie. Selfie nie powinno obejmować zbędnych elementów. Rozpraszają one jedynie uwagę i negatywnie wpływają na ogólną estetykę fotografii.

Wybierz odpowiednią pozę

Aby zrobić dobre selfie, trzeba również odpowiednio się do niego ustawić. Nie zaleca się robienia zdjęć z dołu, ponieważ bardzo zniekształca to twarz, zwyczajnie ją pogrubiając. Dobrze jest sprawdzić, z którego profilu prezentujemy się lepiej. Podobno istnieją badania, mówiące o tym, że w przypadku większości ludzi korzystniejsza okazuje się lewa strona. Często najlepszym rozwiązaniem jest także fotka robiona na wprost twarzy, jednak nie wszyscy są zwolennikami takiego ustawienia. Wiele osób twierdzi, że ich twarz wygląda wówczas na zbyt szeroką. Warto zatem wcześniej sprawdzić kilka pozycji głowy i zdecydować, która z nich jest najkorzystniejsza.

Robiąc selfie, z całą stanowczością nie należy na pewno przesadzać z dziwną mimiką czy tzw. „dzióbkami”. Co prawda były może one modne jakiś czas temu, jednak raczej nie podnoszą one wartości zdjęcia. Dobre selfie to takie, na którym wyglądamy naturalnie. Oczywiście warto zadbać np. o ładną fryzurę, ubiór czy delikatne podkreślenie oczu i ust. Ważne jednak, aby nie przebierać się ani nie udawać kogoś, kim się nie jest. Bardzo modne jest również robienie zdjęć w lustrze, co pozwala na objęcie całej sylwetki i przy okazji zaprezentowanie stroju – wówczas należy pamiętać, że błysk flesza uwydatni wszelkie, nawet najdrobniejsze plamki na szkle.

Obróbka gotowego zdjęcia

Zastanawiając się, jak zrobić dobre selfie, trzeba pomyśleć także o dodatkowych aplikacjach, które pełnią rolę podręcznych programów graficznych. Pozwalają one na obróbkę zdjęć, kadrowanie, dodawanie filtrów, wyostrzanie. Jeśli opanujemy ich obsługę choć w niewielkim stopniu, możliwe będzie znaczne poprawienie każdej fotografii. Trzeba również pamiętać, że jeśli nawet dowiemy się już, jak robić dobre selfie i opanujemy tę sztukę do perfekcji, to niewskazane jest wrzucanie przesadnej ilości zdjęć na portale społecznościowe. Warto zachować w tej kwestii umiar.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here