Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi.

Skąd się wzięła ta dolegliwość?

U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego nie poznano powodów dla jego występowania. Niektóre narządy na przykład jelito grube często są bardziej wrażliwe na ból. Z rozwojem tego zespołu powiązano takie czynniki, jak: płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, leki, zakażenia układu pokarmowego i alergie na określone pokarmy. Lekarze i badacze uważają również, że ważną rolę odgrywają przyczyny psychologiczne, takie jak stres.

Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?

Głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Dodatkowo objawy utrzymują się przynajmniej przez 3 miesiące. Bóle brzucha mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza. Towarzyszy im biegunka lub zaparcie stolca albo naprzemienna biegunka z zaparciem. Wypróżnienie przynosi na ogół ulgę w bólach.

Do najważniejszych czynników odgrywających rolę w rozwoju tej choroby należą:

  • zaburzenia funkcji motorycznej jelit,
  • nadwrażliwość trzewna,
  • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej,
  • przebycie biegunki infekcyjnej.

jak sobie radzić z problemami z nadwrażliwymi jelitami

Jak przebiega ta choroba?

Do objawów zespołu jelita drażliwego należą: nawracający ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia i gazy,  biegunka, nieregularne wypróżnienia i uczucie potrzeby dalszego wypróżnienia po oddaniu stolca. Możliwe są również zaparcia, które mogą być również częstym objawem lub występować naprzemiennie z biegunką. Wyróżnia się dwie postacie dolegliwości zespołu jelita drażliwego: z przewagą biegunek oraz postać zaparciową.

  1. W postaci zaparciowej często występują zaparcia jako główny objaw, z napadami bólów o charakterze kolki. Spożycie posiłku może również nasilać objawy. Dodatkowo mogą występować wzdęcia, w jamie brzusznej, nudności, zgaga.
  2. Postać biegunkowa charakteryzuje się nagłą potrzebą oddania stolca, często natychmiast po wstaniu z łóżka lub po posiłku, z towarzyszącymi bólami i wzdęciami brzucha. Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia. Terapia ukierunkowana jest głównie na łagodzenie poszczególnych objawów.

Zespół jelita drażliwego może wystąpić także po operacji w obrębie przewodu pokarmowego, nadużywaniu środków przeczyszczających oraz leków hormonalnych, jak również po stosowaniu antybiotyków zaburzających florę bakteryjną jelit. Koniecznie powinniśmy  wiedzieć również , że ta choroba może nasilać się po wypiciu mleka. Dodatkowym rodzajem jedzenia, które może nasilać nam objawy zespołu jelita drażliwego są niektóre owoce i warzywa. Należy również  z diety wyeliminować tłuste potrawy. Nie dobre może być także picie kawy. A alkohol może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here