Amortyzatory to jedne z kluczowych części zawieszenia. Ich całkowita sprawność jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. To bardzo ważne, aby wymieniając amortyzatory zawsze wybierać podzespoły najwyższej klasy. Ważne jest, aby były one niezawodne, gdyż awaryjne amortyzatory mogą nieprzyjemnie zaskoczyć w najgorszym możliwym momencie. Podstawową kwestią przy wyborze amortyzatorów jest podjęcie decyzji, czy mają to być modele olejowe czy też gazowe.

Amortyzatory olejowe –– czym się charakteryzują?

Części zawieszenia określane jako amortyzatory olejowe to podzespoły, które zapewniają amortyzację w czasie jazdy dzięki wypełnieniu olejem hydraulicznym. Są to elementy starszego typu, stosowane w samochodach od dziesięcioleci. Nie oznacza to jednak wcale, że są przestarzałe. Nadal powszechnie montuje się amortyzatory olejowe, które w wielu przypadkach są lepszym wyborem od swoich gazowych odpowiedników.

Amortyzatory olejowe nie sprawdzają się w przypadku dużych prędkości oraz jazdy wyczynowej. Rzecz w tym, iż za ich sprawą zawieszenie jest miękkie, przez co przy dużych prędkościach oraz gwałtownych wejściach w zakręty amortyzatory te nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji. Jednak amortyzatory tego typu okazują się idealnym rozwiązaniem dla kierowców poruszających się głównie po mieście. Miękkie zawieszenie jest bardzo wygodne i przy niższych prędkościach oraz mało gwałtownej jeździe gwarantuje doskonałą amortyzację.

Amortyzatory gazowe –– opcja sportowa

Modele gazowe to amortyzatory, które poza olejem zawierają również gaz. Warto to podkreślić, że nie istnieją amortyzatory wypełnione tylko i wyłącznie gazem. Każda część tego typu posiada dwie komory, jedną wypełnioną olejem hydraulicznym, a drugą gazem.

Amortyzatory gazowe montuje się przede wszystkim w samochodach sportowych. Za ich sprawą zawieszenie staje się twarde, co gwarantuje doskonałą przyczepność do drogi. Ponadto, samochód zyskuje lepsze właściwości trakcyjne. Innymi słowy, pojazd wyposażony w amortyzatory gazowe lepiej radzi sobie przy dużych prędkościach oraz przy gwałtownym wchodzeniu w ostre zakręty. Trzeba jednak pamiętać, że przy niższych prędkościach amortyzatory gazowe zapewniają mniejszy komfort niż modele olejowe.

Dokonując wyboru amortyzatorów należy również zwrócić uwagę na renomę producenta i ogólną jakość ich wykonania. Wysokiej klasy amortyzatory olejowe i gazowe znaleźć można na przykład na stronie Nowezawieszenie.pl. Sklep ten oferuje sprawdzone amortyzatory w bardzo przystępnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here