Świat zmienia się w zastraszającym tempie. Niektóre jednak jego elementy wciąż – pomimo upływu czasu – pozostają aktualne. W tym choroby, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na medykamenty. Dlatego też studia farmaceutyczne są takie przyszłościowe.
Czy jesteś osobą ambitną i pracowitą? Czy nie boisz się ciężkiej pracy i towarzyszących jej wyrzeczeń? Czy chcesz mieć dobry i pewny zawód? Oraz najważniejsze – czy chcesz pracować w aptece?
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś – lub odpowiedziałaś twierdząco, studia farmaceutyczne są właśnie dla ciebie. Pod warunkiem, iż ostatnie pytanie również uzyskało u ciebie potwierdzenie. Studia farmaceutyczne nakierowane są bowiem w głównej mierze na pracę w aptece.
Studia farmaceutyczne są bardzo trudne, a ich przejście wymaga mnóstwo ciężkiej pracy i towarzyszących jej wyrzeczeń, jednakże bardzo się opłaca. Według badań rynkowych prawie niemożliwe jest bezrobocie wśród absolwentów tego kierunku. Warto więc wybrać studia farmaceutyczne, jeśli myśli się o dobrym, pewnym i stabilnym zawodzie. Ludzie bowiem – niestety – w najbliższej przyszłości nie przestaną chorować i leki zawsze będą potrzebne. A skąd je wziąć, jeśli właśnie nie z apteki?
Wśród wielu studentów rozmaitych kierunków panuje opinia, iż miasto oraz uniwersytet, na jakim podjęte zostały studia, będą miały kluczowe znaczenie dla potencjalnego rozwoju kariery zawodowej. Na pewno jest tak w przypadku pozostałych kierunków, jednakże studiów farmaceutycznych ten problem zdaje się nie dotyczyć. A przynajmniej ma znaczenie drugorzędne. Wielu pracodawców z góry zakłada, że jeżeli dana osoba skończyła studia i uzyskała dyplom, to wie już wszystko, co można wiedzieć w tym zakresie. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż w pracy jedynie wykorzystujesz zdobytą wcześniej wiedzę – i to ty w razie czego odpowiadasz za popełnione błędy. Lecz choć mylić się jest rzeczą ludzką, w zawodzie farmaceuty – jak w każdym innym – lepiej błędów nie popełniać. A przynajmniej nie przesadzać z ich ilością. Przy rozmowie kwalifikacyjnej też niekoniecznie liczy się to, czy skończyłeś studia w Krakowie, czy Pcimiu Dolnym – ważne są twoje umiejętności oraz ogólne nastawienie.
Generalnie rzecz biorąc, studia farmaceutyczne w większości przypadków „grożą” pracą w aptekach ogólnodostępnych. Poza tym absolwent farmacji może dostać pracę w aptekach zamkniętych oraz szpitalnych, a także w szeroko pojętym przemyśle farmaceutycznym. Można także prowadzić własną aptekę, podjąć pracę naukową na uczelni – i przekazywać swoją wiedzę kolejnym szeregom adeptów trudnej sztuki farmacji. Możliwa jest także praca w administracji państwowej związanej z branżą farmaceutyczną lub wyjazd do pracy za granicę – jeśli jednak nie chcesz, ostatnia możliwość nie jest konieczna. Dla farmaceutów pracy w Polsce nigdy nie zabraknie. Jeśli jesteś osobą poukładaną, działającą ściśle według przyjętego wcześniej planu, studia farmaceutyczne są właśnie dla ciebie. Jeśli z kolei odstręcza cię wszelka rutyna – ostrzegam, praca w aptece raczej ci nie podpasuje.
Jak już wyżej wspomniałem, studia farmaceutyczne zdecydowanie należą do tych trudnych. Zapomnij więc o dodatkowej pracy i bujnym życiu studenckim, gdyż czeka cię regularna nauka i wielogodzinne zajęcia prawie że codziennie, przez cały okres studiów. Będzie to jednak opłacalne – będąc naprawdę dobrym studentem zawód masz w kieszeni. Dlatego też studia farmaceutyczne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla osób pracowitych i wytrwałych. Oraz naprawdę chcących pracować w aptece. Jeśli jesteś spokojną i opanowaną osobą, niestraszna ci rutyna i pragniesz raczej stabilnej i przewidywalnej pracy – studia farmaceutyczne są dla ciebie wręcz idealne.
Dlatego też nie są to studia dla osób pragnących ciągłego rozwoju i poszukujących wciąż nowych wyzwań. Pracując w aptece raczej się nie rozwiniesz, a szczytem twojej kariery będzie posada kierownika apteki.
Warto by choć odrobinę miejsca poświęcić temu, jak studia farmaceutyczne wyglądają. Oczywiście – część zajęć, jak na studia przystało, to pojmowane w tradycyjny sposób wykłady oraz ćwiczenia. To jednak nie wszystko. Najważniejsze na tych studiach jest to, co dzieje się w laboratoriach. W czasie rozlicznych zajęć kształtowane są tam praktyczne umiejętności przyszłych absolwentów tego niezwykle trudnego kierunku. Odbywa się to poprzez realizację różnorodnych prac laboratoryjnych, wykonywanie zadań zlecanych przez nauczycieli oraz samodzielnego tworzenia i przygotowywania leków. Do tego dochodzą przedmioty, takie jak biofizyka, biologia molekularna, chemia leków, farmakodynamika, immunologia, statystyka i toksykologia. A to tylko i jedynie przykładowe przedmioty. Nie jest więc lekko.Czasami mawia się, że poziom nauczania jaki reprezentują studia farmaceutyczne jest równy kierunkom czysto lekarskim – a nawet je przewyższa. Trudno się temu dziwić, gdyż zawód farmaceuty – mimo iż z pozoru przewidywalny i rutynowy – cechuje się także ogromną dozą odpowiedzialności.
Bezrobocie po studiach farmaceutycznych ci nie grozi. Na co warto jednak zwrócić uwagę, to zarobki oraz ich zależność od wielkości ośrodków miejskich. W dużych miastach aptek jest wiele, stąd tez i konkurencja jest naprawdę spora – dlatego też zdarzają się tam niższe zarobki. Im dalej od wielkich ośrodków miejskich – tym lepiej. Warto wziąć to pod uwagę już z myślą o przyszłym miejscu zamieszkania i praktyki zawodowej. Duża konkurencja w większych miastach powoduje również, że trudniej jest uzyskać zatrudnienie – taki paradoks będący prawdziwym przeciwieństwem sytuacji dotyczącej wielu innych zawodów.
Co do „przepustki” na studia farmaceutyczne – ucz się pilnie biologii oraz chemii. Nie zapominaj jednak o innych przedmiotach i dobrej średniej, gdyż nie jest łatwo dostać się na farmację – zazwyczaj o jedno miejsce rywalizuje kilku kandydatów.
Natomiast gdzie możesz studiować farmację? Wybór jest dość szeroki, bowiem studia farmaceutyczne oferują takie uczelnie, jak Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy też Warszawski Uniwersytet Medyczny. Powodzenia!