Planując zajście w ciążę dobrze jest wiedzieć, gdy są na to największe możliwości. Owulacja to czas, gdy w ciele kobiety uwalniana jest komórka jajowa oraz będzie tymże jedynym możliwe poczęcie dziecka. Swój cykl miesięczny warto również znać chociażby wówczas, jeśli nie decyduje się jeszcze potomstwa. Przede wszystkim da to w dużym stopniu chronić się przez ciążą. Także odpowiedni cykl będzie informacją, iż wszystko jest z organizmem w czasie, a gdy pojawią się jakieś schorzenia, to bogata będzie łatwo na nie zareagować.

Co więc jest owulacja

Jak się okazuje zajście w ciążę nic nie jest taką prostą sprawą, jak się na starcie wydaje. Oczywiście zupełnie odmiennie będą traktować te pary, jakim się to udało mimo zupełnie innych planów, jednak tak nie zawsze się to udaje za pierwszym podejściem. Podczas jajeczkowania z pękniętego pęcherzyka Graafa uwalniana jest komórka jajowa, która potem przesuwa się do jajowodu. Okres jej działania to wszak tylko od 6 do 24 godzin, czyli niezwykle krótko. Zapłodnienie będzie możliwe, gdy w czasie bycia na komórkę jajową trafią plemniki, których okres życia jest nieco większy, ponieważ parę dni. Więc również największe możliwości na poczęcie ma uprawianie seksu w strefach owulacji, ze powodu na okres życia plemników również parę dni przed jajeczkowanie. By dobrze wyznaczyć datę owulacji należy rozpocząć od skrupulatnej obserwacji własnego organizmu, niezbędne i będzie ustalenie długości cyklu miesięcznego, który u każdej kobiety może być odmienny.

jak wyznaczyć termin owulacji

Jak określić termin jajeczkowania

Obliczenie dnia jajeczkowania to nic innego jak ustalenie dni płodnych u kobiety. W wypadku pań, które mają stały, regularny cykl wynoszący dokładnie 28 dni można przyjąć, iż owulacja będzie miała miejsce dobrze 14 dni przez krwawieniem. Natomiast takie założenie dotyczy wyłącznie idealnego wypadku, co ma miejsce u niewielkiej ilości kobiet. Wydłużenie cyklu czy jego nieregularność powoduje, iż jajeczkowanie może żyć w różnych terminach. Więc w celu dokładnego wyznaczenia dnia owulacji wykorzystuje się rozmaite formy, również po formą gotowych do kupienia testów, jak i przez obserwację własnego ciała. Prowadzenie wykresów temperatury i obserwacja śluzu oraz pozostałych symptomów pozwolą uzyskać dużą dokładność. Należy również dbać o tym, iż natura dobrze sobie umie radzić ze każdymi nieprzewidzianymi sytuacjami, oraz gdy pojawią się jakieś niesprzyjające okoliczności, to jajeczkowanie zostanie przesunięte na bardziej dogodną porę.

Kalendarz miesiączkowy

Jedną ze lepszych metod wyznaczania terminu owulacji jest kalendarzyk miesiączkowy. Jego prowadzenie wymaga wielkiej systematyczności oraz dyscypliny, jednak umożliwia wyznaczenie jajeczkowania ze dużą dokładnością. Przede wszystkim należy rozpocząć od określenia, gdy zaczyna się naturalna miesiączka, najlepiej zebrać wyniki z co najmniej trzech miesięcy. To da na policzenie, ile sięga długość cyklu. Potem należy narysować wykres, na którym odznacza się punkty oznaczające miesiączki i ilość dni przypadających na cykl, oraz odliczyć 14 dni. Tyle bowiem często pojawia się jajeczkowanie przed następną menstruacją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here