Dzisiaj żyjemy już w XXI wieku, innowacyjność niektórych programów internetowych pozwala nam na pracę w o wiele łatwiejszym środowisku. Stosując oprogramowania komputerowe typu erp, prowadzenie firmy staje się łatwiejsze i stwarza o wiele mniej problemów, niż prowadzenie firmy w poprzednich latach XX wieku.
Czym jest system ERP?
System ERP obecny jest już w wielu firmach i to zarówno tych mniejszych, jak i większych. Jednak wciąż, przez niektóre osoby, nie jest on do końca rozumiany. Wiele osób jeszcze nie postrzega w nim potencjalnej pomocy i ratunku w prowadzeniu i zarządzaniu danym przedsiębiorstwem. Czym zatem jest system ERP? To nic innego, jak oprogramowanie, które integruje wszystkie podstawowe działy, działające w firmie. Oznacza to, że w ramach jednego oprogramowania stworzona jest jedna baza danych, która nie tylko generuje do siebie dostęp wszystkich podstawowych działów ale także zapisuje wszystkie podstawowe informacje. Oprogramowanie ERP integruje działalność wszystkich działów takich jak księgowość, HR, produkcja, handel, magazynowanie czy logistyka. System jest elastyczny, więc można wybrać z niego opcje, które akurat będą w danej firmie najbardziej potrzebne.
System pod kontrolą
Oprogramowanie erp nie będzie działało bez problemu w momencie, gdy co jakiś czas nie będzie aktualizowane oraz serwisowane. Dlatego tak ważna jest pomoc producenta oprogramowania lub jego dystrybutora, który obejmie dane oprogramowanie swoją opieką. Dopiero wprowadzanie nowych funkcji, pełna aktualizacja zachodzących w firmie procesów pozwoli na pełną i bezproblemową pracę systemu.
Serwis oprogramowania jest zawsze proponowany przy zakupie danego systemu.
Wszystko w jednej bazie
Podjęcie decyzji biznesowych i śledzenie aktualnej sytuacji w firmie jest możliwe przy udziale tylko jednej bazy, a nie kilku, jak to było do tej pory. Z tego też powodu praca w takim systemie jest prosta i łatwa, ponieważ zaglądając w jedno miejsce, wie się już od razu co dzieje się w innym dziale firmy, a wpisane dane w magazynie widoczne są od razu w dziale księgowości. Takie przykłady konfiguracji można mnożyć, ale i tak zawsze dojdzie się do jednego punktu i do jednej, doskonale widocznej bazy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.