Język polski bez wątpienia jest piękny ale jest też jednym z najtrudniejszych języków. Od maleńkości uczymy się zasad jego gramatyki i składni. Przy nauce czytania nie można ominąć tematu związanego z występowaniem spółgłosek i samogłosek.

Spółgłoski i samogłoski

Jakie są samogłoskiMowa o pojedynczych głoskach, czyli literkach, które wymawiając zamieniamy w jakiś dźwięk. Tutaj wyjaśnia się różnica pomiędzy literką a głoską – literka jest znakiem jaki widzimy czy to na papierze, czy na ekranie, a głoska dźwiękiem. Ze względu właśnie na ten dźwięk następuje podział głosek na samogłoski i spółgłoski. Spółgłoski to takie głoski jak „b”. Gdy ją wymawiamy da się słyszeć „by”, dzieje się tak, dlatego że podczas jej wymawiania powietrze nie przepływa swobodnie przez kanał głosowy tylko napotyka pewne przeszkody w wyniku, których powstaje taka zmiana. Spółgłosek jest o wiele więcej niż samogłosek w naszym polskim alfabecie, dlatego o wiele prościej jest zapamiętać te drugie.

Jakie są samogłoski?

Jakie są samogłoski w języku polskim? Jest ich niewiele bo zaledwie osiem. Chodzi tutaj o głoski „a”, „e”, „y”, „i”, „o”, „ą”, „ę” oraz „u” (ó). Gdy je wymawiamy wyraźnie słychać, że nie są one w żaden sposób „zanieczyszczone” inną głoską, Słychać czyste „aaaa” lub „iiiii” czy „ooo” – oczywiście wynika to z braku napotkania żadnych przeszkód w kanale głosowym przy ich wymawianiu. Oczywiście to nie koniec wszystkich podziałów. Same spółgłoski można także podzielić na tak zwane głoski twarde, głoski miękkie, głoski zmiękczone. A spółgłoski na głoski dźwięczne czy bezdźwięczne.

Wiedza na temat samogłosek i spółgłosek jest elementarna. Poznawana jest przez dzieci na etapie zerówki. Nie oznacza to, że starszym wolno zapomnieć o tym podziale lub nie pamiętać – wręcz przeciwnie. Fakt, że taka wiedza jest przekazywana tak wcześnie oznacza, że należy sobie to bardzo dobrze zapamiętać. Nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas, biorąc udział w jakimś teleturnieju nie okaże się, że decydującym pytaniem – a właściwie decydującą odpowiedzią będzie „8”. Osiem samogłosek.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here