Wraz z upływem czasu każde auto na skutek wypadku, kradzieży czy też zwykłego zużycia nie będzie już nadawało się do dalszego użytkowania. W takiej sytuacji musi zostać ono wyrejestrowane, aby nie trzeba było za nie opłacać dalej ubezpieczenia OC. Wiele osób nie ma jednak pojęcia jak wyrejestrować samochód. Procedura będzie wyglądała inaczej w zależności od powodu z jakiego chcemy wyrejestrować auto.

Kilka sposobów na to jak wyrejestrować samochód

Kilka sposobów na to jak wyrejestrować samochódPierwszym rozważanym przypadkiem będzie zezłomowanie auta. W tym celu musimy przekazać samochód do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów. Jak wyrejestrować samochód? Od przedsiębiorcy prowadzącego wyżej wymienione zakłady powinniśmy uzyskać zaświadczenie o demontażu pojazdu. Wraz z nim oraz z dowodem rejestracyjnym, tablicami oraz kartą pojazdu, jeżeli była ona wydana, musimy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Tam wypełnimy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu do którego będziemy zobligowani załączyć wymieniony powyżej zestaw dokumentów.

Wyrejestrowanie po kradzieży

Kolejnym odmiennym przypadkiem jest kradzież pojazdu. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek kradzieży auta, nawet jeżeli było ono niewiele warte, należy w swoim dobrze pojętym interesie jak najszybciej zgłosić na policję. Zazwyczaj wyrejestrowanie pojazdu będzie możliwe dopiero po wydaniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży ze względu na niewykrycie sprawców. Jak wyrejestrować samochód w tym przypadku? Tak jak w wypadku złomowania będziemy zobligowani udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Tam złożymy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Odmienny jednak będzie zestaw dokumentów, które trzeba będzie do niego załączyć. Oprócz dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu będziemy musieli posiadać zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży wydane przez policję albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży wystawione przez upoważniony do tego organ. Z oczywistych względów nie będziemy musieli w tym przypadku posiadać tablic rejestracyjnych pojazdu.

Trwały wyjazd za granicę

Ostatnim rozważanym przypadkiem będzie trwały wyjazd pojazdu za granicę. Jak wyrejestrować samochód przy wystąpieniu takiej okoliczności? Tak jak zawsze konieczne będzie złożenie wniosku w wydziale komunikacji. Musimy dodatkowo załączyć do niego dokument potwierdzający sprzedaż pojazdu za granicę oraz oświadczenie że auto opuściło granice RP. Można też posłużyć się dokumentem potwierdzającym zarejestrowanie auta poza granicami Polski.

Jak pozbyć się starego samochodu?

Czasem samochód nam po prostu zalega pod blokiem. Nie używamy go już jakiś czas i jest dla nas po prostu zbyteczny. Nie dość że zajmuje miejsce parkingowe doprowadzając sąsiadów do szału to jeszcze jesteśmy zmuszeni regularnie opłacać za niego ubezpieczenie OC. W takim wypadku mamy trzy wyjścia aby jak najszybciej pozbyć się niechcianego samochodu i co za tym idzie sporego kłopotu.

Skup auta

Skup autaW każdym mieście funkcjonuje kilkanaście firm, które zajmują się skupowaniem samochodów. Kupują one zarówno samochody nowe jak i te wiekowe. Po co? To zależy. Nowsze samochody są najczęściej odkupywane z chęcią dalszej odsprzedaży w korzystnej cenie. Handlując kilkunastoma samochodami dziennie nie musi być to nawet duża przebitka cenowa aby taka firma zarobiła odpowiednią ilość pieniędzy. Starsze samochody są głównie przeznaczane na rozbiórkę i późniejszą sprzedaż części. Ceny za poszczególne części są dosyć wysokie i finalnie takie części są sporo więcej warte niż cały samochód. Kłopot jest jedynie w rozbiórce samochodu oraz sprzedaży każdej części pojedynczo. Mogą to robić jedynie zarejestrowane stacje demontażu, co również nieco ogranicza ten rynek. Najbardziej zniszczone samochody są odkupywane w niskiej cenie i przeznaczane na złomowisko.

Ogłoszenia w internecie

Innym szybkim sposobem na pozbycie się auta jest dodanie ogłoszenia na jednym z serwisów internetowych. Ogłoszenia takie są każdego dnia mocno przeczesywane przez internautów i każde auto, nawet w najgorszym stanie, znajdzie swojego nabywcę jeśli cena będzie odpowiednio niska. Aby ogłoszenie cieszyło się popularnością należy wykonać jak najwięcej zdjęć sprzedawanego samochodu oraz dokładnie opisać jego stan, tak aby nie było żadnych niedomówień. Ogłoszenia można od niedawna wystawiać także na najpopularniejszym serwisie społecznościowym, czyli na Facebooku.

Podsumowanie

Jak widać odpowiedź na pytanie jak wyrejestrować samochód nie jest tak prosta jak może się wydawać a wymagany zestaw dokumentów różni się w zależności od powodu złożenia wniosku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here