Na co w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o prawidłowo spienione mleko do kawy? Czy są jakieś wskazówki, którymi powinniśmy się kierować, jeśli chcemy wykonać tę czynność w sposób odpowiedni? Jak spienić mleko? Warto jest też zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej decydujemy się na spienianie mleka do kawy. Do jakiego jej rodzaju będzie ono najlepsze? Na te i wiele innych pytań związanych z procesem spieniania mleka do kawy, odpowiedzi znajdziecie właśnie w poniższym artykule.

Jakie mleko wybrać?

jak spienić mlekoTo, na co w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o spienianie mleka, to wybór odpowiedniej jego jakości. Musimy mieć na uwadze to, że nie każde mleko będzie odpowiednie do tego, aby je spienić. Najlepiej do tego celu nadają się mleka tłuste. Zaleca się, aby mleko przeznaczone do spieniania miało minimum 2% tłuszczu, a najlepiej, jeśli jest to mleko 3,2% tłuszczu. Taka zależność wynika przede wszystkim z tego, jak nasze mleko reaguje na bodźce – w tym wypadku spienianie. Mleko chude, ma znacznie rzadszą konsystencję, nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób go spienić. Z racji większej zawartości tłuszczu, mleko tłuste jest nieco gęstsze i przez to znacznie łatwiej nam jest je spieniać.

Spieniamy mleko ciepłe czy zimne?

Kolejnym aspektem, którego absolutnie nie można pominąć, jeśli chodzi o spienianie mleka, to jego temperatura. Z pewnością nie jednokrotnie widzieliście, że bariści, zanim spienią mleko, działają na nie parą pod bardzo wysokim ciśnieniem. To zabieg konieczny, aby mleko było dobrze spienione. Wysoka temperatura mleka, w granicach 70 stopni Celsjusza, to temperatura, w której mleko pieni się zdecydowanie najlepiej. Musimy pamiętać też o tym, żeby nie zagotować mleka. Wówczas może nam się nie udać go spienić w taki sposób, na jakim zależałoby nam najbardziej.

Jak spienić mleko – wybór akcesoriów

Skoro wiemy już, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego mleka przeznaczonego do spieniania, warto jest zastanowić się, jakiego rodzaju akcesoria mogą się okazać w tym aspekcie bardzo przydatne. Przede wszystkim, musimy zaznaczyć, że zdecydowanie najważniejszą rolę, jeśli chodzi o to jak spienić mleko, będzie u nas odgrywał sposób jego spieniania. Mamy kilka możliwości w tym aspekcie. Możemy zdecydować się na profesjonalne akcesoria przeznaczone do spieniania mleka. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować i ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem takich akcesoriów, warto jest wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Świetnym z nich będzie na pewno zakup spieniacza do mleka na baterie. To zdecydowanie najprostsze urządzenie, które służy do spieniania mleka. Jego koszt zakupu jest naprawdę niewielki – czasem może nam się udać kupić taki spieniacz do mleka za nawet 10 zł. Bardzo często możemy znaleźć takie spieniacze w większych supermarketach. Nie oznacza to jednak, że to jedyne rozwiązanie jakie mamy, jeśli chodzi o zakup akcesoriów do spieniania mleka.

Elektryczny spieniacz do mleka

Inną opcją, jaką mamy, jeśli chodzi o zakup spieniacza do mleka, jest zakup spieniacza elektrycznego. To nieco droższe rozwiązanie niż spieniacz do mleka działający na baterie, niemniej jednak, z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo dobre. Przede wszystkim, jesteśmy w stanie znacznie lepiej (i szybciej) spienić mleko. Warto jest jednak wiedzieć, że elektryczny spieniacz do mleka, jest mimo wszystko nieco droższy od spieniacza na baterie. Warto jednak podkreślić, że jeśli chodzi o spieniacz elektryczny, to z całą pewnością będzie nam on dłużej służył, aniżeli spieniacz na baterie. Wiele jednak zależy od tego, na jaką markę się zdecydujemy.

Profesjonalne metody spieniania mleka

jak spienić mlekoJeśli jednak chcemy w profesjonalny sposób dokonać spienienia mleka, warto jest rozważyć zakup profesjonalnego spieniacza do mleka. W takie zazwyczaj wyposażone są ekspresy ciśnieniowe. Spienianie mleka za pomocą profesjonalnej dyszy z parą wodną pod wysokim ciśnieniem, jest zdecydowanie najbardziej efektywną metodą. Nie możemy jednak wykluczyć innych, nieco mniej profesjonalnych metod spieniania mleka. Jeśli chcemy przyrządzić naszą ulubioną kawę w domowym zaciszu, dobrze jest zastanowić się nad zakupem tak naprawdę jakiegokolwiek spieniacza do mleka.

Jakie kawy możemy zrobić ze spienionym mlekiem?

To, na co koniecznie należy zwrócić uwagę, kiedy rozważamy zakup spieniacza do mleka, to przede wszystkim to czy rzeczywiście będzie nam on potrzebny. Kawy ze spienionym mlekiem to przede wszystkim cappucino i latte machiato. Rownież i moccę można podawać ze spienionym mlekiem. Nie zapominajmy też, że spienione mleko świetnie komponuje się nie tylko z kawą ale też i z czekoladą. W długie, zimowo – jesienne wieczory, będzie to z pewnością jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o metody rozgrzania się. Warto też pamiętać, że spienione mleko, nie tylko poprawia sam smak kawy ale może też służyć jako ozdoba. To właśnie za pomocą spienionego mleka, można wykonać m.in fantazyjne wzory latte art, tak uwielbiane przez prawdziwych kawoszy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here