Samochód jest wspaniałym wynalazkiem i niezwykłym udogodnieniem dla każdego człowieka. Nie trzeba dostosowywać rozkładu zajęć i godziny wychodzenia z domu do kapryśnych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Nie trzeba, przede wszystkim, wychodzić z dużym wyprzedzeniem, bo samochodem przejeżdża się z punktu A do punktu B bezpośrednio i w linii prostej. Jednak każde udogodnienie ma również swoje minusy. Samochód jest nie tylko ułatwieniem dnia codziennego, ale o samochód trzeba również dbać.

Eksploatacja samochodu

Eksploatacja samochoduPrzeglądy techniczne, naprawy, wymiana żarówek, płynów. Mówi się, że auto nieużywane psuje się szybciej niż używane. Doskonałym przykładem potwierdzającym to stwierdzenie jest rozładowany akumulator. W mieście z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi łatwiej jest zostawić auto w domu i dzięki temu uniknąć stania w korkach z nogą na sprzęgle. Jednak nieużywanie samochodu ma swoje minusy. Jednym z nich jest rozładowany akumulator. Wiele osób pamięta sytuację, gdy wsiada do samochodu, przekręca kluczyk w stacyjce a silnik odmawia posłuszeństwa. Niestety, dłuższe nieużywanie, wilgoć w powietrzu, mrozy, wszystko to osłabia i rozładowuje akumulator. Pozostają wtedy dwa rozwiązania – albo szukać uprzejmego kierowcy, który podłączy nasz akumulator ze swoim i podładuje go na tyle, żeby nasz zaskoczył, albo zainwestować w prostownik. Jest to nic innego jak ładowarka do akumulatora.

Jak podłączyć prostownik?

Nie jest to trudne. Można to zrobić albo bezpośrednio pod maską samochodu albo wyjąć akumulator i podłączyć go w domu. Prostownik należy podłączyć do prądu i do akumulatora. Niektóre prostowniki mają przełącznik z mocą ładowania, którą należy dostosować do mocy akumulatora. Jest to albo 9 albo 12 v. Należy pamiętać, że za duża moc ładowania może trwale uszkodzić akumulator. Z prostownika odchodzą dwa kable z przymocowanymi klipsami na końcach. Jeden z nich ma znak plusa, drugi minusa. Takie samo oznakowanie jest na samym akumulatorze. Należy więc klips prostownika ze znakiem plusa podłączyć do wypustki na akumulatorze z takim samym znakiem. Dokładnie tak samo ze znakiem minusa. Proces ładowania trwa kilka godzin, później można odłączyć prostownik. Zostawiając przez kilka dni nieużywane auto warto pomyśleć o odkręceniu akumulatora. Nie jest to skomplikowany proces, wystarczy odkręcić klemy z wypustek na akumulatorze i przesunąć je trochę na bok tak, aby nie dotykały do miejsca, z którego zostały właśnie odkręcone. Chcąc skorzystać z samochodu wystarczy przykręcić klemy. Wydłuży to czas, przez który można używać akumulatora bez ładowania go.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here