W chwili obecnej na rynku nie ma szczepionki, która mogłaby zapobiec chorobie COVID-19. Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia, w dalszym ciągu jest unikanie ryzyka zachorowania. Żeby to zrobić, należy stosować się do określonych zasad postępowania. Jak chronić się przed koronawirusem? Czy przestrzeganie zaleceń daje gwarancję bezpieczeństwa?

Drogi zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się na człowieka drogą kropelkową. Jednocześnie ma on również zdolność do osiadania na przedmiotach i powierzchniach. Inne osoby mogą w tym przypadku zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z takimi powierzchniami, a następnie dotknięcie okolic oczu, nosa lub ust. Jego żywotność uzależniona jest od rodzaju powierzchni. W przypadku elementów miedzianych jest to okres zaledwie kilku godzin, jednak na powierzchni kartonowej, okres ten może wynosić już 24 godziny, natomiast na plastikach nawet 2-3 dni. Warto zdobywać rzetelne informacje na temat sposób rozprzestrzeniania wirusa. Pomogą one ograniczyć ryzyko zakażenia. Sprawdzone wiadomości uzyskać można w serwisie https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/jak-chronic-sie-przed-zakazeniem-koronawirusem-SARS-CoV-2
Zachowanie dystansu społecznego i stosowanie maseczek

Uważa się, że najlepszymi metodami, które pozwalają w skuteczny sposób uchronić się przed zakażeniem, są zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego i stosowanie środków ochrony indywidualnej w postaci maseczek. W kontaktach z innymi ludźmi zalecane jest zachowanie odstępu wynoszącego około 3 metrów, co pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o połowę.

Jednocześnie należy w miarę możliwości ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych oraz dużych skupiskach ludzi. Podczas przemieszczania się zdecydowanie lepszym wyborem będzie własny samochód niż komunikacja publiczna.

Odpowiedniej higiena, ważnym elementem profilaktyki

Niezwykle ważnym elementem jest również zachowanie właściwej higieny. Należy przede wszystkim dbać o czystość dłoni, które trzeba być dokładnie i regularnie, przy pomocy wody z mydłem. W razie braku możliwości skorzystania z łazienki, warto mieć przy sobie specjalne żele antybakteryjne. Dezynfekcji powinny podlegać także wszystkie przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład telefon, na których gromadzić mogą się wirusy. Mycie rąk nie uchroni całkowicie przed ryzykiem zakażenia, jednak jest sposobem na zminimalizowanie zagrożenia.

Jak podaje serwis Adamed.expert, istotnym elementem zmniejszającym niekontrolowane rozprzestrzenianie się wirusa, jest właściwe postępowanie osób zakażonych. Hospitalizacja wyłącznie na terenie oddziałów zakaźnych z zapewnieniem odpowiednich warunków izolacji, przyczynia się do ograniczenia liczby zachorowań.

Niestety nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka, jednak należy robić wszystko, by przyczynić się do zmniejszenia liczby nowych zachorowań. Wysoka świadomość i odpowiedzialność za drugą osobę, odgrywają dla osiągnięcia tego celu ważną rolę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here