Żółw jest długowiecznym, egzotycznym zwierzęciem, którego niektóre gatunki można hodować w domu. To zwierzę terraryjne, niewymagające wiele w kwestii pożywienia i pielęgnacji. W domu można hodować kilka gatunków żółwi – te lądowe oraz lądowo-wodne. Każdy z nich wymaga innych warunków. Najpopularniejsze żółwie wodno-lądowe to żółw czerwonolicy i żółw żółtolicy. Spośród żółwi lądowych najpopularniejsze są żółwie greckie i stepowe.
Ile kosztuje żółw? To zależy od gatunku. Żółwia czerwonolicego kupimy już za czterdzieści złotych. Większe koszty poniesiemy na terrarium i jego wyposażenie – ogrzewanie i lampę itd. Na posiadanie tego gatunku musimy mieć zezwolenie. Żółw czerwonolicy może żyć do trzydziestu lat w niewoli.
Jego kuzyn, żółw żółtolicy kosztuje około stu złotych, cena zależy od rozmiaru zwierzęcia. Oprócz tego, że ten gatunek jest droższy, żyje również dłużej – od dwudziestu do czterdziestu lat, ale może nawet dożyć siedemdziesięciu lat, jeśli będzie miał odpowiednie warunki.
Jeśli chodzi o żółwia greckiego, może kosztować on nawet kilkaset złotych. Także żółwie stepowe są drogie – osiągają cenę od dwustu do czterystu złotych.
Do kosztów związanych z żółwiem należy doliczyć kosztowne urządzenie terrarium, jak również uzyskanie zezwolenia. W terrarium znaleźć musi się lampa, która pozwala wygrzewać się żółwiowi tak, jak w słońcu. Powinna dawać ciepło o temperaturze około trzydziestu pięciu, czterdziestu złotych. Obecna w terrarium powinna być również lampka UVB, dzięki której żółw będzie miał możliwość wytworzenia witaminy D3. Musimy zadbać również o miseczki na pokarm i wodę, najlepiej na tyle płaskie i duże, by żółw mógł wejść do środka. Żółwie potrzebują miejsc, w którym mogą się schować – doniczki, kokosy, gałązki są mile widziane. Podłożem powinna być darń albo mieszanka torfu i ziemi. Konieczny jest również filtr do wody, który utrzymuje wodę w czystości, a to znacząco wpływa na zdrowie hodowanego przez nas żółwia. Dieta żółwia powinna opierać się na roślinach.

www.intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here