Usługi rzeczoznawcy majątkowego nie należą do najtańszych. Czasem jednak nie są niezbędne, a wycenę mieszkania można przeprowadzić samodzielnie.

500 złotych – tyle średnio trzeba zapłacić za wycenę mieszkania w dużym mieście. Cena może jeszcze bardziej wzrosnąć, jeśli wycena z różnych przyczyn wiąże się dla rzeczoznawcy z koniecznością podjęcia dodatkowych działań, dlatego zwykle jest ustalana indywidualnie. To koszt stosunkowo duży, jednak w wielu sytuacjach jest nieunikniony. Wycena sporządzona przez rzeczoznawcę będzie niezbędna między innymi przy staraniach o kredyt hipoteczny czy ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenie lub podatku.

Często jednak tego wydatku można uniknąć. Jeśli wycena jest potrzebna do sporządzenia oferty sprzedaży mieszkania, możesz oszacować wartość nieruchomości samodzielnie. Takiej wyceny nie uznają co prawna banki (które zwykle korzystają z usług rzeczoznawców znajdujących się na ich listach) lub urzędy, ale w wielu sytuacjach może ona okazać się naprawdę przydatna. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ją bez pomocy specjalisty.

Po pierwsze – analiza rynku

Samodzielną wycenę mieszkania warto zacząć od analizy rynku. W tym celu sprawdź, ile kosztują nieruchomości w najbliższej okolicy. Najlepiej będzie, jeśli uda ci się znaleźć mieszkania zlokalizowane na tej samej ulicy lub w obrębie jednej dzielnicy. Jeżeli nie dotrzesz do takich ofert, sprawdź jak kształtują się ceny w twoim mieście. Pamiętaj, by porównywać wyłącznie mieszkania o podobnej wielkości i standardzie.

Zrób dogłębny research, przeglądając kilka portali ogłoszeniowych. Zapisuj wszystkie oferty dotyczące mieszkań podobnych do twojego. Potem porównaj je ze sobą, usuwając z listy te, których ceny są skrajnie niskie i wysokie. Z pozostałych wyciągnij średnią – to przeciętna cena mieszkania w danej okolicy. Sprawdź też ogłoszenia które odrzuciłeś i dowiedz się, czemu te mieszkania są tańsze lub droższe od pozostałych.

Co wpływa na cenę mieszkania?

Te, których ceny są bardzo niskie zwykle są zaniedbane i wymagają dodatkowego wkładu finansowego. W najdroższych mieszkaniach często znajdziesz dodatkowe, podnoszące standard wyposażenie. Nie tylko stan techniczny wpływa jednak na rynkową wartość nieruchomości. Poza nim cenę mieszkania mogą podnieść między innymi:

  • dostęp do infrastruktury takiej jak podziemny garaż, komórka lokatorska, plac zabaw, a nawet basen;

  • bliskość sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli czy przychodni;

  • dostęp do komunikacji – lokalizacje oddalone od przystanków komunikacji miejskiej lub bez dobrych dróg dojazdowych zazwyczaj są dużo tańsze;

  • rok budowy;

  • prestiż danej inwestycji i atrakcyjność architektoniczna budynku

Ustalając cenę mieszkania weź pod uwagę też to, ile pracy i pieniędzy włożyłeś w doprowadzenie go do obecnego stanu. Ma to znaczenie nie tylko dla ciebie, bo dzięki twoim wysiłkom nabywca nie będzie musiał martwić się aranżacją wnętrz, wymianą starej instalacji elektrycznej czy uszczelnianiem okien. Dobrze, jeśli na poparcie wyceny będziesz mógł przedstawić kupującemu rachunki i faktury potwierdzające twój wkład.

W wycenie pomoże kalkulator

Nawet orientacyjna wycena mieszkania pochłania mnóstwo czasu. By go zaoszczędzić, właściciele mieszkań w Warszawie i Trójmieście mogą skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Wystarczy, że wejdziesz na www.sonarhome.pl/wycena-mieszkania i wypełnisz formularz, w którym odpowiesz na pytania o adres, wielkość i standard mieszkania. Cały proces trwa najwyżej kilka minut i kończy się automatyczną wyceną lokalu. Kalkulator to świetna alternatywa dla wielogodzinnego przeczesywania portali ogłoszeniowych i porównywania poszczególnych ofert.

Zapraszamy również na bloga poświęconego tematyce mieszkaniowej: mieszkania.xyz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here