Klejenie pleksi, czyli tworzyw sztucznych to praca polegająca na połączeniu elementów w taki sposób by punkt styku nie był widoczny. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Klejenie pleksi nie wymaga specjalistycznego otoczenia, można i najczęściej wykonuje się je w domowych warunkach. Biorąc się za klejenie pleksi trzeba zorientować się w poziomie skomplikowania elementów, które zamierza się połączyć, jakiego rodzaju jest tworzywo i jak się zachowuje. Z tego powodu warto „przełknąć” dumę i popytać zawsze sprzedawcy, jaki klej oraz inne artykuły zarekomendowałby do danego projektu. Proces ten we wszystkich sytuacjach nie będzie przebiegał tak samo. Niektóre płyty pleksi zachowują się lepiej niż inne, przykładem są płyty z pleksi wylewnej. Przy mało skomplikowanych projektach np. sześcianach lub innych pudełkach, klejenie pleksi jest względnie łatwe i można tutaj śmiało stosować inne tworzywa.

Odpowiednio przygotować miejsce pracy

Ważną sprawą na samym początku jest odpowiednie przygotowanie materiału. Pleksi zazwyczaj klei się krawędziami, dlatego właśnie je należy jak najdokładniej spolerować i wyrównać. Pamiętać trzeba by krawędzie nie posiadały odprysków, czy też drobnych stopionych zadziorów i nierówności. Inaczej estetyka połączenia bardzo na tym ucierpi. Mając na uwadze niewidoczne połączenie najlepiej jest wykorzystać polerowanie diamentowe. Miejsce pracy, w którym będzie się dokonywać klejenia w miarę możliwości powinno być sterylne, tak by żadne pyłki nie przyklejały się do kleju ani tworzywa sztucznego. Kartony i gazety, jako podkładki to ostateczność – bardzo łatwo są one w stanie przywrzeć do klejonej powierzchni i zniweczyć wysiłki pracy. Przystępując do klejenia pleksi warto na wstępie umiejscowić kawałki projektu w docelowej konfiguracji i zabezpieczyć je przed przesunięciem – np. kleszczami lub obejmą. Przed klejeniem warto również odtłuścić klejone powierzchnie – do tego zadania nada się woda z detergentem. Przemycie powierzchni, które chcemy ze sobą skleić za pomocą detergentu pomoże uzyskać niewidoczne miejsce styku. Unikać należy denaturatu, oraz alkoholu etylowego, ponieważ można w ten sposób bardzo łatwo uszkodzić pleksę – na jej powierzchni może powstać sieć mikropęknięć.

Kupić odpowiednie narzędzia

W sklepach zarówno stacjonarnych jak i sieciowych bez problemu nabędzie się wszystko co potrzebne do klejenia pleksi. Warto pamiętać, że w sieciowych placówkach wybór jest znacznie większy, a o rekomendację oraz profesjonalną pomoc znacznie łatwiej. Szukając odpowiednich dodatków do realizacji różnorodnych projektów warto odnieść się do sieci, niż biegać po sklepach stacjonarnych (szczególnie, gdy ma się napięty grafik) i liczyć, że potrzebne rozwiązanie wpadnie w oczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here