Nie ulega wątpliwości, że pływanie ma dobroczynny wpływ na cały organizm. To w zasadzie jedyny trening, który mogą wykonywać wszyscy: młodsi, starsi, chorzy, zdrowi, otyli, szczupli, osoby z problemami ze stawami czy kręgosłupem. Trening pływacki odchudza, wzmacnia mięśnie całego ciała, rozluźnia wszystkie napięcia, relaksuje. Nie ma się nad czym zastanawiać! Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z pływaniem!

Czego potrzebujesz, by zacząć pływanie

Pływanie nie jest sportem bezkosztowym. Na szczęście jednak wcale nie jest drogie. Wejście na basen na godzinę kosztuje najczęściej około 10 zł, a jeśli wykupisz karnet na kilka wejść, wyjdzie to o wiele taniej. Tak naprawdę na początku nie musisz inwestować w nic szczególnego.

Potrzebujesz kostiumu kąpielowego, który będzie dobrze przylegał do ciała. Konieczny jest także czepek (najlepiej silikonowy, by chronić włosy) i klapki. To jednorazowy wydatek rzędu około 100 złotych w sumie. Jeśli chcesz na poważnie zająć się pływaniem i wykonywać trening pływacki (nawet w formie amatorskiej), przydadzą ci się jeszcze okulary i specjalny zegarek, który będzie ci mierzyć okrążenia i czas. Polecamy Casio G-Shock, który jest bardzo wodoodporny (do 200 m głębokości!), a także ma możliwość odliczania okrążeń czy włączenia stopera. Casio G-Shock to zegarek, który przyda ci się nie tylko na treningu, jest to więc inwestycja godna rozważenia.

Wybór basenu do pływania

Kolejnym krokiem jest wybór basenu do pływania. W każdym większym mieście jest ich co najmniej kilka i najczęściej wybieramy ten, który znajduje się najbliżej. W dobie samochodów nie jest to tak naprawdę konieczne. Możesz rozejrzeć się po różnych basenach i znaleźć ten, który najbardziej ci odpowiada.

Może twoja skóra źle reaguje na chlorowaną wodę? W takim razie możesz poszukać basenu z wodą ozonowaną. Weź pod uwagę także temperaturę wody i dostęp do dodatkowych usług, jak sauna czy jacuzzi, które często są w cenie karnetu. Sprawdź dostępność torów w interesujących cię godzinach. Wybierz taki basen, w którym będziesz czuć się najbardziej komfortowo. Tylko wtedy będziesz chciał do niego wracać.

Jak zaplanować trening pływacki

Pływanie to wielka frajda, jednak warto mieć w tym jakiś cel. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć. Rozwinąć lub rozluźnić mięśnie? Odchudzić się? Poprawić kondycję? A może szybkość? Albo wszystkie te opcje naraz? Do wybranego przez ciebie celu powinien być dobrany sposób pływania, szybkość, obciążenie, dystans. Jeśli chcesz tylko rozluźnić mięśnie, możesz po prostu pływać sobie powolnym tempem. Jeśli zależy ci na intensywnym wysiłku cardio, staraj się prowadzić trening interwałowy. Budowanie mięśni będzie możliwe, jeśli jedną długość basenu będziesz przepływał, ruszając tylko rękami, drugą – tylko nogami.

Od razu zaplanuj, jak często chcesz chodzić na basen. Znajdź odpowiednie dla siebie godziny i ustal, o której będziesz chodzić popływać. Najlepiej wpisz je na sztywno do kalendarza. Dzięki temu łatwiej będzie ci się zabrać do pracy.

Wybieraj tylko prosty sprzęt

Wystarczy wejść do sklepu sportowego, by odkryć, że jest bardzo wiele różnych gadżetów do pływania. Jednak ich zakup, zwłaszcza na początku, nie ma większego sensu. Tak naprawdę do efektywnego treningu pływackiego nie potrzebujesz prawie wcale dodatkowego sprzętu.

Wszystkie niezbędne elementy, jak deski wypornościowe, możesz znaleźć na pływalni. Niektórzy trenerzy polecają także zakup płetw – dodają szybkości, więc przydają się tym osobom, które chcą zwiększyć liczbę wykonywanych basenów w tym samym czasie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here