OLED – rozwiązanie dla elektroniki i przemysłu

0
489

Technologia OLED znana jest nam z wysoko kontrastowych wyświetlaczy smartfonów i tabletów, od niedawna również telewizorów.
Czy wyświetlacze OLED stosowane są również w przemyśle? Na czym w ogóle polega OLED i gdzie poza wyświetlaczami w urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku stosuje się tę technologię?

Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie wyświetlacz OLED?

Skrót OLED pochodzi od Organic Light Emitting Diode i oznacza diodę LED, wykonaną ze związków organicznych.
Technologia ta umożliwia uzyskanie świecącego panelu o niewielkiej masie i tak małej grubości, że przy możliwym do zastosowania elastycznym podłożu, wyświetlacz można wręcz zwinąć, jak obraz na płótnie.

OLED stosuje się głównie w wyświetlaczach telefonów komórkowych, tabletów i od niedawna w telewizorach.

Oprócz tych „domowych” zastosowań,technologia ta, dzięki małemu poborowi mocy i wysokiemu kontrastowi wyświetlacza OLED, jest obecna również w wyświetlaczach sterowników przemysłowych.
Prowadzone są też prace, nad zastosowaniem OLED w przemyśle motoryzacyjnym.

OLED dla motoryzacji

Technologia OLED stwarza zupełnie nowe możliwości przed producentami oświetlenia samochodowego. Wyświetlacz OLED może stanowić płaskie i zarazem elastyczne źródło światła, które da się dopasować do każdej płaszczyzny. Możliwe jest wygięcie zarówno wypukłe jak i wklęsłe.

Niewątpliwym atutem oświetlenia w technologii OLED, jest możliwość stopniowego wygaszania poszczególnych segmentów paneli oświetleniowych niezależnie od siebie.
Wraz z elastycznością paneli oświetleniowych stwarza to duże pole do popisu, przed projektantami samochodów.

Źródła światła OLED, dzięki swojej elastyczności i budowie opartej na ściemnianych indywidualnie segmentach, nie potrzebują elementów dodatkowych w postaci odbłyśników, czy światłowodów, aby było je widać pod każdym kątem.

Przyszłość należy do OLED

Dzięki szerokim możliwościom jakie otwiera technologia OLED przed wieloma branżami, gdzie wykorzystywane są dziś wyświetlacze LCD, śmiało można powiedzieć, że dynamika jej rozwoju może nas zaskoczyć.

Nic dziwnego, że rząd Korei Południowej uznał technologię produkcji wyświetlaczy OLED za jedną z kluczowych dla krajowej gospodarki i objął ją szczególną ochroną, z jednoczesnym ograniczeniem eksportu urządzeń służących do produkcji wyświetlaczy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here