Zakup torebki skórzanej w wielu przypadkach stanowi nie lada inwestycję. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, efektownie zdobione zachwycają nie tylko oczy, ale również duszę. Aby jednak jej użytkowanie było długie i bezproblemowe, konieczna jest należyta pielęgnacja. Dzięki kilku prostym zabiegom nasza ulubiona torba posłuży nam na lata.

Nie od dziś wiadomo, że najprostsze sposoby charakteryzują się największą skutecznością. Dlatego jakiekolwiek zabrudzenia z torebki skórzanej należy usuwać niezwłocznie po ich pojawieniu się. Bardzo przydatną informacją w pielęgnacji naszej torby będzie wiedza na temat użytej do produkcji skóry. Wielu profesjonalnych projektantów dysponuje własnymi liniami kosmetyków do czyszczenia lub rekomenduje produkty określonej marki. Dlatego podczas jej kupna warto zapytać o rodzaje środków przeznaczonych do pielęgnacji. Musimy jednak pamiętać, że utrzymanie w czystości elementów wykonanych ze skóry to jedno, a klamer i łańcuchów to drugie. Dlatego co najmniej co drugi dzień należy całą torbę przecierać miękką, suchą szmatką.
Torebki skórzane wymagają takich samych czynności pielęgnacyjnych, jak nasza skóra. Początkowo może to się wydawać bardzo absurdalne. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę jej koszt zakupu, szybko przekonamy się o słuszności tych zabiegów. Dlatego projektanci rekomendują stosowanie środków o działaniu nawilżającym, które zapobiegają marszczeniu oraz łuszczeniu się jej powierzchni. Bardzo dobre efekty przynosi również aplikacja oleju impregnującego. Przy jego regularnym stosowaniu, torebki skórzane na długo zachowają swój pierwotny wygląd.
Modele toreb wykonane z jasnej skóry zaleca się czyścić z zabrudzeń miękką gumką, najlepiej tą przeznaczoną do mazania ołówków. Co jakiś czas można również przetrzeć jej zewnętrzną powierzchnię spirytusem denaturowym i gliceryną, w proporcji 2:1. Następnie dokładnie wypolerować. Z kolei lakierowane torebki skórzane możemy odświeżać kurzym białkiem ubitym na sztywną pianę lub sokiem z cebuli. W żadnym wypadku nie można stosować pasty do butów. Aby nadać jej nieco blasku, przyda się oliwa z oliwek wymieszana ze świeżą śmietaną. Na końcu pamiętamy o dokładnym wypolerowaniu torby.
Tymczasem białe torebki skórzane czyścimy wywarem z otrębów pszennych, zagotowanych w szklance wody, a następnie nacieramy ją bezbarwną pastą i dokładnie polerujemy. Jako, że białe torby szybko ulegają pobrudzeniu i niezwykle ciężko je się czyści, zaleca się, aby zakładać je sporadycznie, jedynie na wyjątkowe okoliczności. Podczas nieużytkowania, należy przechowywać je w zabezpieczeniu, np. okryte miękkim materiałem.
Torebki skórzane trudno ochronić przed zmoknięciem. Wynika to z faktu, że skóra jest tworzywem przepuszczalnym, dlatego nigdy nie będzie wodoodporna. Aby jednak otoczyć ją barierą ochronną, zaleca się stosowanie kremów z woskiem pszczelim lub sprayów ochronnych. Zanim jednak zaaplikujemy wybrany preparat na naszą torebkę, wykonajmy wcześniej (w niewidocznym miejscu) próbę. Zwłaszcza, kiedy mamy zamiar wykorzystać wosk pszczeli, który posiada właściwości zmieniające koloryt skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here