Jak sprawdzić ping? Takie pytanie coraz częściej jest zadawane na różnego rodzaju forach internetowych, stronach specjalistycznych czy po prostu na spotkaniach graczy komputerowych i entuzjastów e-sportu. Zdecydowanie, zjawisko pingu nie może być bagatelizowane gdyż ma ono bardzo duży wpływ na to, jak pożyteczni będziemy dla swojej drużyny, jaki będzie nasz refleks, czy uda nam się zabić przeciwnika zanim on będzie pierwszy i wiele innych.

Czym jest zjawisko opóźnienia w grze?

jak sprawdzić pingBardzo często można spotkać się z sytuacją, gdzie ludzie nie zwracają uwagi na zjawisko opóźnienia w grze. Co czasami potrafi skutkować opłakanymi rezultatami. Wielce niedocenianym jest fakt, jak szybkość łącza potrafi wpłynąć na jakoś rozgrywki. Ostatnimi czasy, byłem świadkiem rozgrywki e-sportowej w grę Counter Strike 1.6. Gra jest już dosyć stara, nie ma specjalnie dużych wymagań graficznych. Ale jak każda gra stworzona do gry w zespołach przez internet – wymaga odpowiedniego łącza. Bez tego, nie ma możliwości wskórać cokolwiek w grze. Byłem świadkiem rozgrywki, gdzie jedna drużyna miała średni ping o wartości ok. 30, a druga 90. Jak sprawdzić ping w czasie takiej rozgrywki?

Jak sprawdzić ping?

Czynnością konieczną aby to osiągnąć jest wciśnięcie klawisza „Tab” na klawiaturze i przy nickach graczy po prawej stronie, widnieje wartość liczbowa pod kolumną „PING”, która informuje nas, jaką wartość można znaleźć u danej osoby. Jest to bardzo istotna informacja. Gdyż kontrolując wartość naszego pingu, można dojść do tego, jaki jest stan naszego łącza internetowego. I czy nie powinniśmy być bardziej roszczeniowi względem swojego usługodawcy z racji jakości zapewnianych usług. Wracając do głównego przedmiotu sprawy, okazuje się, że zespół, którego ping miał wartość o 60 większą niż zespół pierwszy, przegrał turniej z druzgocącym rezultatem.

Dlaczego w takim razie tak jest i czy był to jedyny czynniki, który wpłynął na ostateczny wynik rozgrywki? Według mnie, nie można jednoznacznie powiedzieć, że to opóźnienie łącza internetowego miało decydujący wpływ na to, kto wygrał spotkanie. Przewiduję jednak (bazując na własnym doświadczeniu), że płynność gry pod kątem przesyłu danych między komputerami, ma kluczową rolę w osiąganych wynikach. Przekłada to się bowiem na to, jak szybko jesteśmy w stanie zareagować na sytuację zaistniałą na mapię oraz jak celnie strzelimy w przeciwnika i czy na pewno oddamy strzał w miejsce gdzie autentycznie gracz się właśnie znajduje.

Czynniki utrudniające grę

Wiadomym jest, że oprócz samego łącza internetowego, istnieje również wiele innych czynników, które dodatkowo sprawiają, że gra jest o wiele trudniejsza. Jednym z przykładów takiej kwestii, może być zła dyspozycyjność graczy na drugi dzień po srogo zakrapianej imprezie, która miała miejsce dzień przed turniejem. Pamiętajmy, jak sprawdzić ping to jeden z wielu problemów i zagadnień, które wpływają na jakość poziomu gry e-sportowców. Oprócz tego, mamy również kwestie tego typu jak: zwracanie swojej uwagi na zachowanie i poziom spożycia alkoholu w okresie turniejowym.

Jest to istotne. Ze względu na to, że w momencie braku zwracania uwagi na to, ile etanolu aplikujemy do jamy gębowej, okazuje się, że w okresie turnieju, łapie nas tak zwana delirka. Która potrafi niesamowicie negatywnie wpłynąć na naszą celność i zarazem refleks w grze. Pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do osłabienia tych parametrów. Gdyż to właśnie one odgrywają kluczową rolę w naszym poziomie w danej rozgrywce. Jest to zatem niedopuszczalne i naprawdę – nie zapominajmy o tym.

Ping w grach MOBA i RPG

jak sprawdzić pingWracając jednak do tematu wiodącego dotyczącego zjawisk towarzyszących rozgrywce komputerowej, jak sprawdzić ping, w grach innego gatunku aniżeli tak zwany first person shooter? Jeżeli mamy do czynienia z grą typu MOBA lub RPG należy zwrócić uwagę na specjalne ikony. Znajdują się one na interfejsie za zwyczaj w prawym dolnym rogu ekranu. Znajdują się tam różne informacje dotyczące tego, jaki jest obecny stan komputera. Ile pamięci jest obecnie zużywane na zachodzące procesy. Jaka jest ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Jaka jest obecna sczytywana przez komputer wartość pingu. Trzeba mieć na względzie to, że w grach RPG, ping jest o wiele mniej istotny niż w przypadku wcześniej omawianych FPS’ów, jakim był wcześniej wspomniany Counter Strike.

Z czego wynika to zjawisko? Na pewno bardzo istotny wpływ na tę sytuację ma to, że w RPG nie liczy się aż tak bardzo refleks gracza, a bardziej odpowiednia umiejętność planowania, zastanowienia się, przemyślenie sytuacji w jakiej obecnie gracz się znajduje wraz ze swoją postacią i temu podobna problematyka. Z wymienionych względów, RPG nie jest tak wymagające pod kątem łącza internetowego. Jednakowoż nadal potrzebuje przyzwoitych wartości PINGU aby dało się wykonywać podstawowe operacje. Reasumując, łącze internetowe, które działa sprawnie jest niesamowicie przydatne przy graniu przez internet w różnego rodzaju gry komputerowe. Trzeba mieć jednak na względzie to, że nie ma co przesadzać w tych sprawach i wystarczy po prostu całkiem przyzwoity internet, a nie jakieś monstrum. Nie przesadzajmy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here