Podstawową umiejętnością człowieka jest umiejętność mówienia. Korzystamy z niej na co dzień. Nie sposób sobie wyobrazić życia bez mowy. Jest w tym całkowita słuszność. Słowa wyrażają nie tylko nasze potrzeby, ale też emocje. Dzięki nim potrafimy połączyć się z drugim człowiekiem. Przekazać mu nasz stan, wyrazić myśli, prośby, marzenia. Jak zatem korzystać z tego daru natury w jak najlepszy sposób? Jak rozmawiać, tak aby być słuchanym i wprawiać naszych słuchaczy w zachwyt? Na te, jak i na inne nurtujące nas pytania, postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Człowiek zawsze dąży do doskonałości

Człowiek zawsze dąży do doskonałościJest to wpisane w jego charakter. Nie lubi przegrywać, poddanie się nie wchodzi praktycznie w grę. Lubimy natomiast być podziwianymi. Nie ma nic wspanialszego niż wianuszek wiernych obserwatorów, którzy potrafią docenić Twój kunszt i umiejętności. Z pewnością nie raz słyszałeś pojęcie „demagogia”. Najpewniej przypominasz sobie to z lekcji historii starożytnej. Tak, to właśnie Grecja była matką zarówno demagogii, jak i retoryki, która tak wspaniale wpisuje się w schematy tej pierwszej. Czyż współcześnie nie znajdziemy wybitnych demagogów, którzy za pomocą retoryki próbują coś zyskać? Owszem, jesteśmy wręcz nimi otoczeni. Jak wiec widzisz to właśnie sztuka pięknego wypowiadania się służy człowiekowi najbardziej. Ludzie są podatni na gładkie słowa. Wystarczy ubrać najczarniejszą z myśli w śliczne struktury, aby natychmiast wpłynąć na słuchaczy pozytywnie. Z tej starożytnej metody korzystają współcześni politycy. Powiesz, że to nie są osoby godne do naśladowania. Tak, zgodzę się z tym. Nie zmienia to jednak faktu, że konwersacja jest prawdziwą sztuką, której podstawowe zasady warto nabyć.

Jak rozmawiać aby być słuchanym?

Niezależnie od tematu rozmowy są pewne reguły. Po pierwsze słuchaj uważnie. Brzmi to banalnie, szczególnie, gdy mowa jest o pięknym sposobie wysławiania się. Uwierz, jest to niezawodny pierwszy punkt do sukcesu. Nie przerywając nie tylko pokazujemy nasz szacunek do drugiej osoby, ale przede wszystkim mamy szansę wyczuć ton i styl naszego rozmówcy. Są to nieocenione informacje przy budowaniu własnej postawy względem niego. Zatem – słuchaj!

Po drugie, staraj się mówić spokojnie. Intonacja, barwa głosu, to wszystko ma ogromne znaczenie w budowaniu swojego wizerunku. Najbardziej lubimy słuchać osób o niższym, wyciszonym tembrze głosu, pełnych pewności siebie i spokojnych. Mówmy zatem powoli, wyraźnie, nie wzbudzajmy w odbiorcy poczucia agresji, presji czasu, czy rozchwiania emocjonalnego. Nic gorzej nie może wpłynąć na wizerunek podczas rozmowy. Od takiej osoby jak najszybciej uciekamy, nie wytrzymując siły, z jaką artykułuje każdy pojedynczy wyraz. Płynność i spokój – to podstawa sukcesu.

Mówiąc, starajmy się przekazywać jakąś treść

Mówiąc, starajmy się przekazywać jakąś treśćWiemy zatem, że trzeba wzbudzić w osobie słuchającej poczucie zrelaksowania. Załóżmy, że udało się to nam bez jakichkolwiek większych przeszkód? Czy jest jeszcze coś, o czym powinniśmy zawsze pamiętać? Przede wszystkim treść. Na nic nie zda się dobre wrażenie, gdy zaczniemy mówić bez sensu. W tej kwestii ciężko coś doradzić, ponieważ wszystko zależy już od poziomu naszej wiedzy, inteligencji, obycia i wyczucia. Warto jednak pamiętać, aby nie zbaczać za mocno z raz powziętego tematu, chyba że staje się on dla nas wystarczająco przykry, czy krępujący.

Wtedy postarajmy się, w sposób jak najbardziej zręczny, nawiązać nieznacznie do tematu przyległego, tak aby rozmówca przeniósł swoją uwagę na coś innego. To znacznie lepsza metoda aniżeli gwałtowna zmiana tematu, powodująca zmieszanie i przeświadczenie o naszej głębokiej chęci odwrócenia uwagi. Tak postępuje właśnie prawdziwy znawca retoryki, a tym samym przyszły demagog.

Wybierajmy odpowiednie tematy

Teraz pomówmy trochę o doborze tematów. Oczywiście pomijamy te rozmowy, które zostały nam z góry narzucone przez okoliczności losu, pewne zdarzenia, czy też chęci drugiej osoby. Na to nie mamy rzeczywiście za dużego wpływu. Co jednak, gdy to my chcemy rozpocząć konwersację, niekiedy nawet mając w tym ukryty cel? Co jest bezpieczną bazą do dalszych, zdecydowanie poważniejszych rozmów? Utarta pogoda, czy samopoczucie? Banał, który już dawno wyszedł z mody, pozostawiwszy po sobie ślad wyłącznie w żartach o usposobieniu Anglików.

Najprościej będzie rozpocząć od tematów bliskich nam. Opowiedzieć o urządzaniu nowego mieszkania, nowej znajomości, planowanej wycieczce z rodziną. Nie chodzi tutaj jednak o chwalenie się bogactwem, czy spełnieniem. Wręcz przeciwnie, zarówno sukcesy, jak i drobne porażki mogą wchodzić w grę. Dzięki temu zabiegowi zbliżamy się nieznacznie do rozmówcy, jako do człowieka, pozwalając mu na większą swobodę wypowiedzi niż gdybyśmy zaczęli od ciężkich pytań. Taki rodzaj rozładowania emocji sprzyja budowaniu dobrej atmosfery, a tym samym osiągnięciu późniejszego sukcesu.

Jak widzisz wszystko w Twoich rękach (a raczej w głosie i intelekcie). Dobra rozmowa jest podstawą wszystkiego- to właśnie od niej powinniśmy zawsze zaczynać chcąc osiągnąć coś w życiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here