Jako kierowcy samochodowi mogliśmy się już natknąć na problem z rozładowanym akumulatorem, powodów może być kilka. Od zwykłego roztargnienia i pozostawienie samochodu z włączonymi światłami zewnętrznymi, wewnętrznymi, pozostawienie auta z włączonym radiem samochodowym, jak i przyczyną może być bardzo niska temperatura otoczenia, czy zwyczajnie już wyeksploatowany akumulator. Na szczęście akumulator możemy ponownie doładować. Jednak jak naładować akumulator?

Jak naładować akumulator – Porady

Jak naładować akumulator - PoradyMożemy to zrobić bezpośrednio podłączając prostownik do akumulatora znajdującego się w samochodzie, bądź wyjąć akumulator z samochodu po wcześniejszym odłączeniu go od instalacji elektrycznej. Następnie podłączamy prostownik samochodowy przy pomocy tzw. „krokodylków” do zacisków akumulatora. Tym, na co musimy zwrócić uwagę są oznaczenia akumulatora jak i zacisków ładowarki. Zacisk oznaczony plusem łączymy z zaciskiem akumulatora również oznaczonym takim samym znakiem. A ujemny zacisk prostownika łączymy z ujemnym biegunem akumulatora. W starszych modelach akumulatorów przed samym ładowaniem powinniśmy odkręcić otwory odgazowania. Nowsze modele akumulatorów dysponują już systemy odpowietrzania. Kolejny krok to ustawienie konkretnej wartości prądu na prostowniku. Po wszystkim podłączamy prostownik do sieci. Czas potrzebny do naładowania akumulatora wynosi zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Aby mieć pewność czy bateria została kompletnie naładowany warto zaopatrzyć się w prostownik ze wskaźnikiem poziomu energii w akumulatorze. Przed odłączeniem przewodów od akumulatora powinniśmy odczekać około 15-20 minut. Tak, aby rozproszyć wydzielane podczas ładowania gazy i uniknąć iskrzenia podczas odpinania przewodów od baterii.

Jak najlepiej możemy zadbać o akumulator?

Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie samochodu w garażu i nie wystawianie akumulatora na niskie temperatury, gdy nie mamy takiej możliwości możemy zakupić specjalny pokrowiec, który ochroni baterię przed niskimi temperaturami. Możemy również, co jakiś czas podładowywać akumulator jednak każde tego typu ładowanie skraca jego żywotność. Jeśli w naszym aucie mamy stary akumulator a nie mamy zamiaru przez kilka dni wyruszać w trasę samochodem, powinniśmy, co jakiś czas odpalać auto i przejechać się nim kawałek. Tak abyśmy nie mieli przykrej niespodzianki, gdy samochód będzie pilnie potrzebny. Jeśli nasza bateria ma więcej niż 5-6 lat warto rozważyć zakup nowego akumulatora. Tak stare baterie będą coraz częściej sprawiały nam problemy.

Jaki akumulator będzie najlepszy dla mojego auta?

Jaki akumulator będzie najlepszy dla mojego auta?Jeśli decydujemy się na zakup nowego akumulatora powinniśmy przede wszystkim wiedzieć jakiego w ogóle modelu szukać. Akumulatory nie są bowiem uniwersalne i nie będą pasować do każdego modelu samochodu. Przede wszystkim różnią się wymiarami. Są one do siebie zbliżone jeśli chodzi o akumulatory do aut podobnej klasy jednak miejsce w samochodzie może być już nieco inne. Dlatego dobrze jest to dokładnie sprawdzić przed zakupem akumulatora. Inną ważną kwestią jest jego pojemność oraz prąd rozruchowy. Parametry te różnią się w zależności od pojemności silnika oraz rodzaju używanego paliwa. Najmocniejsze akumulatory będą niezbędne w samochodach o dużej pojemności napędzane olejem napędowym. Mniejsze akumulatory będą zaś idealne dla samochodów z silnikami benzynowymi o niewielkiej pojemności. Dobrym zwyczajem jest także zakup akumulatora o nieco większej pojemności niż ta zalecana przez producenta. Da to nam pewien zapas w przypadku używania go zimą. Nie możemy jednak również przesadzić w drugą stronę, gdyż alternator nie będzie w stanie naładować zbyt dużej baterii do pełna.

Ile kosztuje akumulator?

Cena konkretnego modelu akumulatora zależy oczywiście od jego parametrów ale i od producenta. Na naszym rynku liczy się tak na prawdę tylko kilku renomowanych producentów do których zaliczają się chociażby marki Bosch czy Varta. Najtańszy akumulator możemy kupić już za około 200 zł. Będzie to bateria do aut benzynowych z niewielkim silnikiem. Jeśli skorzystamy z najtańszej opcji to całkiem możliwe, że będziemy mieli nieco problemów z odpalaniem samochodu podczas większych mrozów. Dla większych aut z silnikiem diesla przeznaczone są droższe akumulatory. Za taki możemy już zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Istnieje także opcja zakupu akumulatora używanego, jednak odradzamy takie pomysły. Nigdy nie jesteśmy pewni co do źródła takiego akumulatora ani warunków w jakich pracował. Poza tym, jest to zbyt ważna część w samochodzie aby na niej oszczędzać. Awaria akumulatora podczas podróży może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here