Suwmiarka jest niezastąpionym przyrządem pomiarowym każdego inżyniera bądź technika pracującego przy produkcji sprzętu, elementów metalowych lub przy dokonywaniu doraźnych napraw. Umożliwia dokonanie dokładnych pomiarów grubości, głębokości czy też szerokości. Jednak wielu młodych i niedoświadczonych pracowników technicznych nie wie jak mierzyć suwmiarką wymiary elementów. Wiedza ta jest w ich pracy niezbędna a przyda się także domowym majsterkowiczom.

Jak mierzyć suwmiarką?

Budowa każdej suwmiarki jest podobna do siebie, niezależnie od jej rodzaju. Składa się ona z prowadnicy i przemieszczającego się po niej suwaka z dołączonymi do niego powierzchniami pomiarowymi. U góry suwmiarki zamontowane są szczęki do pomiarów średnic wewnętrznych. Dolne szczęki służą do odczytywania wymiarów średnic zewnętrznych a także grubości ścianek przedmiotów i wymiarów podłużnych. Za pomocą metalowego pręcika wysuwającego się wraz z przemieszczaniem się suwaka będziemy mogli dokonywać pomiarów głębokości różnych przedmiotów. Sposób odczytywania pomiarów będzie zależał od rodzaju suwmiarki jaką w aktualnej chwili dysponujemy. Pierwszym, najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest suwmiarka analogowa.

Jak mierzyć suwmiarką analogową?

Jak mierzyć suwmiarką analogową?W tym celu za pomocą powierzchni pomiarowych uchwycić mierzony przedmiot. Wymiary odczytujemy z naniesionej na suwak i prowadnicę podziałki. Ilość pełnych milimetrów wskazuje zerowa kreska noniusza. Części dziesiętne milimetra odczytujemy patrząc na numer kreski noniusza pokrywającego się z kreską na podziałce głównej naniesionej na suwak. Warto wytłumaczyć w tym miejscu czym jest noniusz. Jest to pomocnicza podziałka służąca zwiększeniu dokładności wykonywanych pomiarów. W przypadku suwmiarki analogowej podziałka noniusza umieszczana jest na dolnej części suwaka.

Suwmiarka zegarowa

Inaczej odczytuje się wynik pomiaru dokonanego za pomocą suwmiarki zegarowej. Jak mierzyć suwmiarką tego typu? Tak jak w przypadku suwmiarki analogowej konieczne będzie najpierw „zdjęcie wymiaru” z przedmiotu. Ilość pełnych milimetrów odczytujemy z podziałki naniesionej na prowadnicę. Czujnik zegarowy wskazuje ilość części setnych milimetra.

Najprościej dokonuje się pomiarów suwmiarką cyfrową. Po złapaniu przedmiotu jego wymiar podawany jest na elektronicznym wyświetlaczu. Jak widać sam sposób wykonywania pomiaru nie zmienia się w zależności od używanej suwmiarki. Zmienia się za to sposób odczytu pomiaru. Jednak niezależnie od sprzętu, którym dysonujemy odczyt jest prosty i w przypadku suwmiarki analogowej jest jedynie kwestią wprawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here