Zużycie paliwa w naszym samochodzie zależy od wielu czynników. Każde auto ma inne zapotrzebowanie na paliwo, nie mówiąc już o tym, jak wiele zależy od sposobu eksploatacji czy warunków klimatycznych i drogowych. Jest to jednak ważna informacja, gdyż zużycie paliwa przekłada się bezpośrednio na koszty poniesione na tankowanie paliwa.
Ile pali samochód? Zdarza się dość często, że samochód pali więcej, niż zadeklarował to producent. Wynika to ze sposobu pomiaru spalania paliwa używanego przez fabryki samochodowe, który to nie jest adekwatny do rzeczywistej jazdy samochodu. Od 1996 roku pomiar paliwa mierzy się w fabryce, na hamowni podwoziowej, z odpowiednimi do pomiarów oponami, wyższym ciśnieniem w ogumieniu i z użyciem rzadszych środków smarnych. Taki samochód stoi na rolkach i jedynie koła są w ruchu – po „przejechaniu” określonej ilości kilometrów określa się spalanie. W tej technice pomiaru nie ma jednak raptownych hamowań ani przyśpieszeń, a średnia prędkość jest niższa niż ta zazwyczaj osiągana przez zwykłych kierowców. testy te nie uwzględniają również pogody, stanu technicznego i stanu dróg.
Żeby zmniejszyć spalanie paliwa, powinno się jeździć spokojnie i płynnie, nie wytracać prędkości bez potrzeby, wyłączać silnik podczas postojów, upewnić się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, sprawdzić hamulce i regularnie sprawdzać zbieżność i wyważenie kół, a także stosować środki smarne.
Niektóre samochody posiadają komputer pokładowy, który pozwala stwierdzić faktyczne zużycie paliwa. W innym przypadku trzeba obliczyć spalanie samodzielnie – po zatankowaniu auta do pełna, należy zresetować lub spisać licznik. Kolejne tankowanie również powinno być do pełna. Ilość paliwa, którą zatankowaliśmy podczas drugiego pobytu na stacji, należy podzielić przez liczbę setek kilometrów pomiędzy jednym a drugim tankowaniem. To da nam realną wartość paliwa spalaną na kilometr, dzięki której będziemy mogli oszacować, ile pieniędzy kosztuje nas jazda tym samochodem i czy może warto kupić coś innego.

www.ostw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakupy przez internet
Następny artykułIle kosztuje żółw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here