Z roku na rok ilość alergików w Polsce i na świecie szybko narasta. Alergie u dzieci jeszcze częściej dotykają również najmniejszych, a w przypadku niepokojących objawów warto zatroszczyć się o to, aby dziecko zbadał alergolog dziecięcy. Które są niejednokrotnie spotykane typy alergii i ich sygnały? Jedną z bardzo popularnych u dzieci nadwrażliwości jest alergia pokarmowa.

Sygnały i poznanie alergii u dzieci

Typ symptomów nadwrażliwości zależy od typu uczulenia, przy czym każde dziecko jest rozmaite. Alergia u dzieci może objawiać się pieczeniem oczu, katarem, kichaniem, zatkanym nosem, uczuciem nacisku w życiu, kłopotami z oddychaniem, a chociażby omdleniem. Sygnały nadwrażliwości mogą być wyłącznie od czasu do czasu lub przez cały rok. Alergeny wziewne mogą skutkować tak nazywany alergiczny nieżyt nosa, który ustępuje zwykle u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Sygnały alergii u dzieci wziewnej to: kichanie, katar, zatkany nos oraz kaszel. Te sygnały są zwykle wraz z pieczeniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Sygnały nadwrażliwości pokarmowej zależą od ilości spożytego alergenu oraz poziomu wrażliwości sposobu na specjalny artykuł. Po zjedzeniu alergizującego produktu może pojawić się świerzbienie ust i gardła, wysypka, pokrzywka, skurcze brzucha, mdłości, mdłości, laksacja, trudności z oddychaniem oraz szok.

jak pomóc dziecku z alergią - sposoby na alergię u dzieci

Z kolei nadwrażliwość na użądlenie owada okazuje się zazwyczaj obrzękiem gardła, wysypką na całym ciele, kłopotami z oddychaniem, nudnościami, biegunką oraz szokiem. Stosunkowo rzadko zdarza się, aby po kontakcie z alergenem doszło do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jest to wielka, ciężka odpowiedź alergiczna, jaka jest zagrożenie dla życia dziecka. Prawie 80% wypadków wstrząsu anafilaktycznego jest wywołanych spożyciem orzechów. Rozpoznanie pewnych nadwrażliwości jest dosyć proste. Rozmaite mogą być jednak wyzwaniem dla lekarza.

Leczenie dziecięcych alergii

Niestety, nie jest coś na nadwrażliwość. Możliwe jest jednak łagodzenie jej symptomów. Najważniejsze jest ograniczenie kontaktu dziecka z danym alergenem. Oraz można wykorzystywać przepisane przez lekarza środki, na przykład środki antyhistaminowe oraz spraye steroidowe. Czasami specjaliści zalecają immunoterapię, aby ograniczyć wrażliwość dziecka na specjalny alergen. Należy pamiętać, iż zastrzyki są skuteczne tylko w przypadku alergenów wziewnych. Jeśli dziecko jest uczulone na pewny artykuł spożywczy, w żadnym wypadku nie winno go spożywać. Jeśli dziecko ma uczulenie na alergeny wziewne, zajmuje się liczne sprzątanie domu oraz usunięcie dywanu z pokoju dziecka. Również warto uniemożliwić wejście domowych zwierząt do pokoju młodego i często je myć. W pokoju dziecka nie należy wieszać ciężkich zasłon i zapraszać na półkach bibelotów, na których składa się kurz. Jeśli maluch jest uczulony na roztocza, warto zainwestować w profesjonalną pościel i materac. Gdy dziecko ma alergia na pyłki, w stanie pylenia należy zamykać okno w jego pokoju i poprawiać jego ubranie po przyjściu do domu. Natomiast dzieci uczulone na pleśń nie powinny iść w wilgotnych wnętrzach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here